Sağlık

Klima çarpması ve Covid-19 belirtileri karışabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Covid-19 hastalığı artık daha hafif seyirli olması nedeniyle çoğunlukla gözden kaçırılmakta diyerek hastaların grip, nezle olduğunu ifade etti. Sıklıkla klima çarptı, cam açık kalmıştı, cereyan çarptı, tarlada çok terledim, üşüttüm, soğuk su içtim ve dondurma yedim gibi şikâyetlerle üstü örtülmeye çalışmaktadır. Bu hastaların sıklıkla Covid-19 testleri pozitif çıkmaktadır.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Covid-19 hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 58 BİNİN ÜZERİNDE

Covid-19 salgınının yaz aylarına girerken normal seyrinde ilerleyen pozitif vakaların tatil sezonunun açılması ve son olarak Kurban Bayramı ile birlikte yeni bir dalganın oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Leblebicioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre günlük vaka sayısının 58 binin üzerine çıktığını aktardı. Yeni dalganın daha hafif ancak daha bulaşıcı Omicron alt varyantı BA.5 ile enfeksiyon sıklığının artmakta olduğunu bildirdi. Hastalığın daha hafif seyirli ilerlemesine rağmen, bağışıklık yetmezliği, kronik hastalık, obezite gibi risk faktörü olan kişilerde, yaşlılarda ve aşı yaptırmamış olan bireylerde ağır seyredebilmekte olduğunu, yoğun bakımda tedavi görmeleri gerektiğini ve ölüme neden olabildiğini aktarmaktadır.

Beraberinde Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, BA.5 varyantı ile enfekte olan kişilerin öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları şikayetlerinin oluşabileceğini ancak Delta veya korona virüsün diğer varyantları ile enfekte olanlara bakılarak tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı şikâyetlerinin daha az görüldüğünün üzerine basarak, hastalığın daha hafif seyirli olması nedeniyle gözden kaçırıldığını, hastaların durumu grip, nezle olduğunu söylemektedir. Bu durum sıklıkla klima çarptı, cam açık kalmıştı, cereyan çarptı, tarlada çok terledim, üşüttüm, soğuk su içtim ve dondurma yedim gibi gerekçelerle belirti oluşturan semptomlar gözden kaçmaktadır. Bu durumdaki hastaların Covid-19 testleri ise büyük ordanda pozitif çıkmaktadır.

DESTEK AŞISI MUTLAKA OLUNMALI

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Omicron BA.5 varyantı en son varyant olmayacağını aktardı. Dünyanın birçok yerinde Covid-19 salgınının devam etmesi ve Covid-19 virüsünün bu değişken yapıyı göstermesi omicron BA.5 varyantı en son varyant olmayacağını göstermektedir. Yeni dalgaların oluşup oluşmayacağı virüsteki değişimler kadar virüsten korunma önlemlerinin düzeyi ve toplumdaki bağışıklık seviyesine de bağlıdır. Yeni varyantları önlemenin en iyi yolu aşı olmaktır. Çünkü daha fazla aşı olan tüm insanlar aşılarını tam olarak eksiksiz olduğunda virüsün yayılma ve mutasyona uğrama riskini düşürmektedir. Covid-19 hastalığını atlatmış veya son aşının üzerinden 6 ay geçmesinin ardından yeni bir destek aşısı yaptırılmalıdır. Özellikle kapalı ortamlarda maske takılmalı, ortam sürekli havalandırılmalı ve sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu