Teknoloji

Dijital para birimlerinin geleceği

Dijital para birimleri, fiziksel para birimleri yerine dijital olarak saklanabilen ve transfer edilebilen sanal para birimleridir. Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi birçok dijital para birimi bulunmaktadır. Dünya çapında yer edinmiş ve ülkemizde de bolca kullanılan dijital (kripto) para birimleri çoğu kişinin yüzünü güldürse bile halen çoğu kişinin güvenini kazanamamıştır. Bunun sebebi bazı dolandırıcılık işlerine adının karışması fakat global ve güvenilir borsaların böyle vukuatları yoktur.

Dijital para birimlerinin tanımı ve tarihi gelişimi

Dijital para birimleri, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında ortaya çıktı. İlk dijital para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi tarafından oluşturuldu. Bitcoin, 2017 yılının sonlarına doğru çok hızlı bir yükseliş yaşadı ve 2017 Aralık ayında tarihi zirvesini gördü.

2017 yılında Bitcoin’in değeri, yaklaşık 20.000 dolara kadar çıktı. Ancak, 2018 yılının başlarında, değeri hızla düştü ve birkaç ay içinde 6.000 doların altına kadar geriledi. Bu, birçok yatırımcı için büyük bir kayıp anlamına geldi ve birçok kişi, Bitcoin balonunun patladığını düşündü. Fakat o günden sonra belli başlı yükselişler ve düşüşler yaşasa da şuanda halen kripto para piyasasının en değerli Dijital parasıdır.

Alt coin nedir?

Altcoinler Dijital para birimlerinin geleceği en parlak gözüken ve küçük yatırımcının. göz bebeğidir. Bitcoin dışındaki tüm dijital para birimlerine altcoin denir “alternatif kripto para birimi anlamına”gelir. Altcoin’lerin yatırım potansiyeli, riski ve getirisi farklılık gösterir ve her altcoin’in kendine özgü bir ekosistemi vardır. Bu nedenle, her bir altcoin’in özelliklerini, teknolojisini ve potansiyelini dikkatlice araştırmak ve anlamak önemlidir.

Yerel parası dijital para olan ülkeler

Herkes Dijital para birimlerinin gelecekte ülkeler resmi para birimlerinin yerini alacağını düşünüyor ve El Salvador bunu gerçekleştirdi bile. El Salvador 7 Eylül 2021 tarihinde yasal ihale ilan ettiği kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bu karar, dünyada bir ilk olarak kabul ediliyor ve Bitcoin, El Salvador’da kullanılabilirliği olan bir para birimi haline geldi. Bunun yanı sıra yavaş yavaş kripto paraya geçen ükelerde bulunuyor.Çin, dijital para birimi projesi olan Dijital Yuan’ı geliştirmektedir. İsveç de, e-krona olarak bilinen bir CBDC projesi üzerinde çalışmaktadır. E-krona, İsveç’in nakit kullanımının hızla azalması nedeniyle geliştirilmiştir.

 

Başa dön tuşu