Teknoloji

Siber güvenlik uzmanı uyardı: cihazınıza girip verileri ele geçirebilirler

Bir siber güvenlik uzmanı, tehlikeli bir web sitesini ziyaret etmeseniz veya bir bağlantıya tıklamasanız bile, saldırganların cihaza girip verileri ele geçirebileceği konusunda uyardı.

İnternet, sosyal yaşam üzerinde bile çok büyük etkileri olan “ siber uzay ” adlı bir platformu ortaya çıkardı .

Bu alan, zamandan tasarruf sağlamasına ve birçok konuda kolaylık sağlamasına rağmen kullanıcılarını dijital risk ve tehditlere de maruz bırakmaktadır.

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan HAVELSAN’ın Siber Güvenlik Direktörü Mert Özarar, siber saldırıların ve dolandırıcılığın çeşitli versiyonlarının olduğunu belirterek, her telefon, tablet, bilgisayar kullanıcısı için bir risk olduğuna dikkat çekti.

Kimlik avı olarak adlandırılan “ödül kazandınız” ya da “hediyenizi almak için tıklayın” şeklinde yapılan sosyal mühendislik saldırılarının siber saldırıların en yaygın türü olduğunu dile getiren Özarar, şifre güvenliğinin bu anlamda önemli olduğunun altını çizdi.

Özarar, “Parola güvenliği dikkate alınmadığında kişilerin e-postalarına, buluttaki özel verilerine, dijital hesaplarına veya maddi varlıklarına el konulabilir” dedi.

“Kişiler kullandıkları bilgisayarların ve mobil cihazların güvenliğini sürekli takip etmediklerinde, güncel işletim sistemini ve güvenlik yamalarını zamanında etkinleştirmediklerinde, güvenli görünmeyen ve güven uyandırmayan bağlantılara tıkladıklarında cihazlarına kötü niyetli yazılımlar bulaşıyor. yazılım. Ardından, kötü amaçlı yazılım sessizce arka planda çalışarak dijital güvenliği tüm boyutlarıyla tehdit ediyor.”

Öte yandan, şüpheli bağlantılara tıklamayan veya güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmeyen bir kişinin bile dijital güvenliğinin ihlal edilebileceği ve bilgilerine erişilebileceği konusunda Özarar uyardı.

Başa dön tuşu