Teknoloji

Sosyal Medya Da Nasıl Etkileşim Alınır? Fenomen Olmak İçin Doğru Platform Hangisi?

Sosyal medya da nasıl etkileşim alınır? Fenomen olmak için doğru platform hangisi? Hiç düşündünüz mü? Henüz sosyal medya treni kaçmamışken Fenomen olmak için adımlar atabilirsiniz.

İnternet fenomeni olmak düşündüğünüzden daha basit ilerleyen bir işlemdir. Öyle ki, artan platform sayısı sayesinde neredeyse her platformda bir sosyal medya fenomeni bulmak mümkün. İnternetten para kazanmak, Sosyal medya fenomeni olarak yaşamınıza devam etmek hayal değil.

Doğru hesap yönetimi, istatistik takibi, niş içerikler üretmek gibi seçenekleri ilerleme hedefi olarak seçerek kısa sürede kitle elde edebilir. Kitlenizi yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Fenomen Olmak İçin Doğru Platform Hangisi?

Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya kullanım oranının artması ile birlikte. Fenomen olmak için pek çok platform karşımıza çıkmaya başladı. Hepsinin farklı kullanım amaçları olduğunu göz önünde bulundurarak size en uygun olan Platformdan başlangıç sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar birisi ile başlayacak olsanız da içerik üreticiliği konusunda ciddi adımlar atmak istiyorsanız hepsine zaman ayırmalı. Hepsine içerik üretimi gerçekleştirmelisiniz. Peki, Fenomen olmak için doğru platform hangisi?
Fenomen olma hızlarına göre sıralama yaparsak karşıma sosyal medya platformları ile ilgili şöyle bir liste çıkıyor;

• TikTok – Kısa videolar ve hızlı tükenen mizah oluşumu.
• YouTube – Uzun vadeli izlenmeler getirebilecek, uzun videoları hedefleyen içerik platformu.
• Twitch – Anlık etkileşim, yapılan içeriğe verilen anlık tepkiler amacı ile kullanılan platform.
• Instagram – Makyaj, mizah ve ürün tanıtımı amacı ile kullanılan platform.

Hepsinin kendi içinde farklı hizmet alanların bulunuyor olsa da. Genel anlamda Fenomen olabilmek için izlenmesi gereken adımlar benzer.

• Kaliteli ve dikkat çekici içerikler üretmek.
• Kişileri ekran başında uzunca tutabilmek.
• Kitle analizi ve sevilme potansiyeli yüksek içerikler üretmek.
• Düzenli içerik üretimi sağlamak.

TikTok’ta Nasıl Fenomen Olunur?

Düşen algı süresi ile birlikte izlenen videolar da evrimleşmeye başladı. Düşük algı süreleri, içerikleri hızlı tüketme furyası ile birlikte artık kullanıcılar kısa ve öz videolara odaklanıyor.

Kullanıcılara kısa videolar içinde yeterince bilgi verebileceğinizi, dikkat çekebileceğinizi. Mizah yönünde ilerlemek istiyorsanız. Onları kısa sürede güldüre bileceğinizi düşünüyorsanız ilerlemeniz gereken platform kesinlikle TikTok olacaktır.

• Kısa videolar ile dikkat çekin.

• Kullanıcıları ekran başında tutun.

• Ürettiğiniz içeriklernizin yorumlanabilir ve paylaşılabilir olmasını sağlayın.
Gerekli olan bu üç madde. Sosyal medyada fenomen olabilmek için atabileceğiniz en güçlü adımları barındırmakta.

Pek çok sosyal medya platformu algoritmalarını kullanıcıları ekran başında uzun tutan kullanıcıları öne çıkacak şekilde hazırlamıştır. Bu nedenle, daha kısa ve tüketimi daha basit. Ancak ekran başında uzun süre durulmasını sağlayacak içeriklere yönelmelisiniz.

YouTube’da Video Çekerek Nasıl Fenomen Olunur?

Fenomen olmak için doğru platform hangisidir? Aslında, bu soru için tek bir platform önermek doğru olmayacaktır. İlerleme stratejinize göre ve sevdiğiniz etkileşim sistemine göre değişiklikler gösterilebilir.
YouTube’da video çekerek fenomen olmak için tıpkı TikTok’ta olduğu gibi. Bazı maddelere dikkat etmeniz gerekmekte. Bunlar sırası ile;

• İlgi çekici ve rakiplerinizden daha kaliteli içerikler üretmek.

• İlgi çekici kapak fotoğrafları oluşturmak.

• Tıklama oranının artmasını sağlayacak olan başlıklar atmak.

• Video içeriğinizin yeniden izlenebilir olmasını sağlamak.

Tıpkı TikTok’ta olduğu gibi. YouTube platformunda da fenomen olmak için kullanıcıları ekran başında tutmanız gerekmekte. YouTube, izleyicilerin zamanını alabildiğinizi görmesi ile birlikte sizi başka kullanıcılara da önerecektir.
Bu öneri sisteminin ardından dikkate alınacak olan konu içerik kaliteniz olacaktır. Kullanıcılar kendine yakın hissettikleri ve içeriklerini sevdiği kişileri paylaşma ve fenomen yapma konusunda eğilimlidirler.

Twitch Yayıncısı Nasıl Olunur? Fenomen Olmak Mümkün Mü?

Twitch Platformu, genelde anlık etkileşim görmek isteyen. Ürettikleri içeriklere gelecek olan anlık tepkiler ile içerik üretmeyi isteyen kullanıcılar için uygundur.

Pek çok kategoriye hizmet etmesi sayesinde Oyun oynamaktan tutun günlük yaşamınızı yayınlamanıza kadar pek çok kategoriye imkan tanıyor. Sohbet etmek, anlık olarak içerik üretmek isteyen herkes için uygun olan Platformda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor;

• Düzen içinde yayınlar oluşturmak.

• Dikkat çekici, kullanıcıların eğlenmesini sağlayacak içerikler üretmek.

• Yayın içeriğinizde diğer yayıncılardan farklı içerikler sunmak.

• Ilımlı ve kriz yönetiminde gelişmiş olmak.

Elbette bunlar dışında yayıncılığın farklı teknik detayları da bulunuyor. Ancak, anlık etkileşim bulunan platformlarda fenomen olmak için temelde bu detaylara dikkat etmeniz gerekmekte.
Kullanıcılar, canlı şekilde sohbet edebilecekleri yayıncıları sever, ürettiği içeriklere destek olurlar. Yayınlarınıza gelen kişileri tanımak için zaman ayırmak, düzenli olarak yayınlar açarak etkileşim kurmak sizi Platform tarafından önerilen yayıncılar arasına alacaktır.

Aslında, Sosyal medya da nasıl etkileşim alınır? Sorusunun net cevabı da buradan geçmekte. İlgi çekici ve kullanıcıların söz hakkını kullanmasını sağlayan içerikler.
Instagram’da Nasıl Fenomen Olunur? Instagram Blogger Olma Şartları Nelerdir?

İnternetten para kazanma konusunda yüksek getiri sağlayan en önemli iş kitle yönlendirmesi yapmaktır. Fenomen olmanın yanı sıra, yönetebileceğiniz 10 kişilik bir kitlenizin olması bile İnternetten para kazanmanızı sağlayabilir.
Instagram Blogger’ı olmak. Makyaj, mizah gibi alanlarda içerik üretmek için diğer sosyal medya platformlarında da olan benzer adımları takip etmeniz gerekmekte. Ancak, Instagram’ın algoritma ve istatistik takibi konusundaki farklılıkları birkaç yeni madde daha ekliyor. Bunlar;

• Ürettiğiniz içeriklerin hitap ettiği yaş aralığı.

• Ürettiğiniz içeriklerin hitap ettiği şehirler.

• Ürettiğiniz içeriklerin hitap ettiği cinsiyetler.

Özellikle makyaj içerikleri üreten kullanıcıların Kadın takipçilerini arttırması. Onu, diğer makyaj Bloggerları ile birlikte Fenomen yapmak için oldukça önemlidir.

Instagram’da Fenomen olmak için kullanıcılara güven vermeli. Kullandığınız ürünleri önererek onlara akıllarındaki soruları gidererek yardımcı olmalısınız.

Sosyal Medya Fenomeni Olmak Zor Mu? Nasıl Olunur?

Sosyal medya fenomeni olmak zor mu? Hayır zor değil. Ancak uzun süreli ve emek isteyen bir iş. Platform fark etmeksizin. Fenomen olmak istediğiniz platformlarda düzenli içerikler üretmelisiniz.
Kullanıcıların dikkatini çekmeli, onlara daha çok zaman geçirebilmeleri için neden sunmalısınız. Sosyal medya kullanıcılarının pek çoğunun düşük odaklanma ve dikkat sürelerinin olduğunu göz önünde bulunduracak olursak. İçeriklerin kısa ve öz olması da gerekmekte.

Bunlar dışında dikkat edilmesi gerekenler Fenomenliğin Matematiğidir. Bunun için ise;

• Profilinizin İstatistiklerini takip etmeli.

• Yüksek etkileşim alan içeriklerin benzerini üretmeli.

• Kullanıcıların neden size etkileşim vermediğini çözmeli.

• İçerik görüntüleme sürenizi takip etmelisiniz.

Her ne kadar kulağa gerçekçi gelmese de. Her platformda herkes keşfete çıkmakta. Keşfet engeli gibi engeller bulunmadığı gibi. Keşfete çıkmanın da ekstra bir taktiği yoktur. İçerikler sırası ile bu adımlardan geçer;

• Paylaşılan içerik bir kitleye gösterilir.

• Kitlenin sergilediği tutuma göre 100 kişiye daha gösterilir.

• Alınan etkileşim oranına göre bu devam eder.

Bu devamlılık içeriklerizin etkileşim almadığı zamana, hızlı bir şekilde geçildiği zamana kadar devam eder.
TikTok, YouTube Shorts gibi platformlarda videolarınızın izlenmemesinden şikayet ediyorsanız içeriklerinizin kişileri ekran başında tutamamış olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmekte.

Başa dön tuşu