Teknoloji

Kripto Para Sanal Dolandırıcılar Şikayet Hattı

Sanal dolandırıcılar şikayet hattı konusunu birçok kişi merak ediyor. Son dönemlerde kripto para şifrelerinin ifşa olması Bitcoin dolandırıcılığı sorusunu gündeme getirdi.

Sanal dolandırıcılar şikayet hattı için belirli bir telefon numarası bulunmuyor. Şayet sizin de kripto paralarınızı sakladığınız API şifreniz ifşa olduysa ilgili kurumdan işlem iptali yapabilirsiniz. Kontrolünüz dışı gerçekleşen işlemler için Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi yazabiliyorsunuz.
Belge ve Şahit Olmadığında Ne Oluyor?

Sanal ortamda dolandırılan kişilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri belge ve şahit sorunudur. Telefon numarası ve isim bilgileri belirsiz olduğu durumlarda kovuşturmaya yer olmadığı kararı alınır.

Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı Nedir?

Cumhuriyet Başsavcılığı dolandırıcılık şikayet sürecinizde kovuşturmaya yer olmadığı kararı alınırsa dava devam etmeyecektir. Çünkü yeterli delil olmadığına bağlı olarak şüpheli durumlar boşa çıkmış olur.
İnstagram Dolandırıcılığı ve Tatil Köyleri

Yaz dönemlerinde sıkça karşılaşılan sanal dolandırıcılık türü İnstagram dolandırıcılığıdır. İnstagram üzerinde açılan yedek hesaplarla tatil köyü taklidi yapan görseller birçok kişiyi mağdur ediyor. Gerçek bir işletmede tatil yapacağını zanneden müşteriler, verilen IBAN numarasına para göndererek mağdur olmaktadır. Bir kişiden binlerce TL alan kişilere daha sonra hiçbir şekilde ulaşılamamaktadır.

İnstagram Dolandırıcılığı Nasıl Engellenir?

Sosyal medya platformu dolandırıcılık için uygun zemin sunduğundan çok sayıda kişi kolayca mağdur edilebiliyor. İnstagram dolandırıcılığı için bireysel önlemler alarak dikkatli olabilirsiniz. Hangi siteden hizmet aldığınıza bakmanız ve kurum kaydının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Engellenir?

Bir kripto para danışmanlık firmasına paranızı emanet edecekseniz mutlaka T.C Bakanlık veya BDDK bağlantısı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi halde para yatırımınız boşa gidebilmektedir. Şayet buna rağmen yatırım firması bilgi sızdırıyorsa, gerekli kanıtları bulabilirseniz, mahkemeye de başvurabilirsiniz. Sanal dolandırıcılar şikayet siteleri üzerinden de duyuru yapabilir, başkalarını uyarabilirsiniz.

Başa dön tuşu