Teknoloji

Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doların altına düşüyor

Düşüşün, Çin’deki iPhone tedarik sıkıntısı ve yüksek enflasyon ve durgunluk olasılığı nedeniyle Apple ürünlerine olan talebin azalmasıyla ilgili endişelerden kaynaklandığı düşünülüyor .

Apple’ın piyasa değeri , hisse senedi fiyatının bugün yaklaşık %4 düşmesinin ardından 2 trilyon doların altına düştü .

Bu, 2021’den beri ilk kez yaşanıyor ve hisse senedi şu anda Haziran 2021’den bu yana en düşük noktasında.

Düşüşün, Çin’deki iPhone tedarik sıkıntısı ve yüksek enflasyon ve durgunluk olasılığı nedeniyle Apple ürünlerine olan talebin azalmasıyla ilgili endişelerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Genel borsa düşük performans gösterse de, Apple’ın performansı bazı rakiplerine kıyasla daha iyi oldu.

Financial Times’a göre Apple geçtiğimiz yıl yüzde 27 değer kaybederken, çoğunluğu teknoloji şirketlerinden oluşan Nasdaq Composite yüzde 33 değer kaybetti. Buna rağmen, Apple art arda 14 çeyrek büyüme yaşadı.

Ancak şirketin 2022’nin dördüncü çeyreğinde gelirinde %1’lik bir düşüş bildirmesi bekleniyor.

Nikkei Asia’ya göre Apple, talepteki düşüş nedeniyle 2023’ün ilk çeyreğinde AirPod’ları, Apple Watch’ları ve MacBook’ları için daha az bileşen istediğini tedarikçilerine bildirdi.

Haitong International Securities’in araştırması ayrıca 2023’te iPhone, Apple Watch, AirPods ve MacBook’ların sevkiyatında yıldan yıla düşüş olacağını gösteriyor.

Apple, kısmen COVID-19 salgını sırasında insanlar uzaktan çalışmaya, öğrenmeye ve iletişim kurmaya başladıkça ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle Ocak 2022’de 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Başa dön tuşu