Sağlık

Diyabet hastaları bu meyvelere dikkat

Meyveler genellikle sağlıklı bir gıda seçimi olarak kabul edilir, ancak özellikle kan şekeri düzeylerinin izlenmesini gerektiren diyabet gibi sağlık sorunları olanlar için belirli meyvelerdeki şeker içeriğinin farkında olmak önemlidir.

Meyvelerdeki şeker söz konusu olduğunda, vücudun meyve şekerlerini kurabiye ve kek gibi işlenmiş gıdalarda bulunan şekerden farklı şekilde işlediğine dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni, meyvelerin, kan şekerini veya insülin seviyelerini glikoz ve sukroz gibi diğer şekerler kadar yükseltmeyen fruktoz formunda doğal şekerler içermesidir. Ek olarak, meyveler genellikle glikoz metabolizmasına yardımcı olan, kan şekeri ve insülin seviyelerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olan lif içerir.

Ancak yine de bazı meyvelerdeki şeker içeriğine dikkat etmek ve ölçülü tüketmek önemlidir. Örneğin, bir elma 25.1 gram şeker içerir ve şekerin çoğu fruktozdur. Elmalar diğer bazı meyvelerden daha az şekere sahip olsa da, porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek önemlidir. Benzer şekilde, bir muz 15.4 gram şeker içerir ve muz olgunlaşıp yeşilden sarıya döndükçe şeker içeriği artar. Uzmanlar günde iki porsiyondan fazla muz tüketilmemesini tavsiye ediyor.

Kirazlar ve üzümler de yüksek şeker içeriğine sahiptir, 1 bardak kiraz 19,7 gram şeker ve 1 bardak üzüm 14,9 gram şeker içerir. Mango gibi tropikal meyveler de 46 gram şeker içeren bir mango ile daha yüksek şeker seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek ve şekerin kan dolaşımına salınımını yavaşlatmak için bu meyveleri az yağlı yoğurt gibi bir proteinle eşleştirmek önemlidir.

Nispeten yüksek şeker içeriğine sahip diğer meyveler arasında portakal, armut ve ananas bulunur. Büyük bir portakal 17,2 gram şeker içerirken, orta boy bir armut 17,4 gram şeker ve 1 bardak ananas parçası 16,3 gram şeker içerir.

Öte yandan, karpuz gibi meyveler yüksek şeker içeriğine sahip olabilir, ancak karbonhidratları düşüktür, yani bir dilim yemek kan şekerini yükseltmez.

Sonuç olarak meyveler sağlıklı bir besin tercihi olmakla birlikte bazı meyvelerdeki şeker içeriğine dikkat etmek ve ölçülü tüketmek önemlidir. Vücudun meyve şekerlerini işlenmiş gıdalarda bulunan şekerden farklı şekilde işlediğini ve meyvelerdeki lif içeriğinin glikoz metabolizmasına yardımcı olabileceğini ve kan şekeri ve insülin seviyelerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olabileceğini unutmamak da önemlidir. Meyveleri bir protein ile eşleştirmeniz de önerilir.

Başa dön tuşu