Sağlık

Mutfağın kapısından içeri sokmayın: Sağlığı olumsuz etkileyecek yiyecekler ortaya çıktı

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok besin aslında vücudumuza zarar verebiliyor ve kalp sağlığımız için büyük risk oluşturuyor. En kötü suçlulardan biri asitli içeceklerdir. Az miktarda ilave şeker almak zararlı olmayabilirken, bir kutu gazlı içecek, uzmanların tüm gün için önerdiğinden daha fazla ilave şeker içerir. Çalışmalar, soda içenlerin daha fazla kilo alma eğiliminde olduklarını ve obez olma ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi durumlar geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Kalp sağlığımıza zarar verebilecek bir diğer besin ise işlenmiş etlerdir. Sosisli sandviçler, sosisler ve salam, kalbimiz için en kötü et türlerinden bazılarıdır. Bu etler yüksek miktarda tuza sahiptir ve genellikle doymuş yağ oranı yüksektir. Hindi gibi şarküteri ürünleri, doymuş yağ içermediği için salamdan daha iyi bir seçenek olsa da, yine de makul miktarda sodyum içerir ve taze dilimlenmiş hindi göğsü kadar kalp sağlığına sahip değildir.

Tükettiğimiz gıdaların ve sağlığımızı nasıl etkileyebileceklerinin farkında olmak önemlidir. Bir soda veya sosisli sandviç almak uygun olsa da, kalp sağlığımız üzerindeki uzun vadeli etkileri göz önünde bulundurmak önemlidir. Bunun yerine, su veya az şekerli içecekleri tercih edin ve taze, işlenmemiş etleri ve diğer bütün yiyecekleri seçin. Bu küçük değişiklikleri yaparak kalp sağlığımızı büyük ölçüde iyileştirebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskimizi azaltabiliriz.

Başa dön tuşu