Sağlık

Dudak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Hem yaz hem de kış mevsimlerinde dudak çatlakları meydana gelebilmekte. Bu çatlakların önlenmesi için de dudak balmı evde nasıl yapılır sorusu akla geliyor. Kozmetik mağazalarından alınabilecek olan dudak balmları farklı kimyasalları da bünyesinde taşımakta. Bunu önlemenin en önemli adımı evde dudak balmı yapmak olacaktır. Kimyasal madde kullanmadan doğal malzemelerle rahatlıkla balm elde edilebilecektir. Hem uygun fiyatlı hem de doğal yoldan dudak balmı yapmak için farklı tarifleri sizler için hazırladık.

      1) Tatlı Badem Yağlı Dudak Balmı

Badem yağı saç bakımında da tercih edilmesi gereken bir yağ çeşididir. İçeriğinde farklı asitleri bulundurması açısından dudak bakımı için de birebir bakım sağlamaktadır.

  • Malzemeler

1 yemek kaşığı tatlı badem yağı

1 tatlı kaşığı eritilmiş balmumu

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

İsteğe bağlı lavanta yağı

  • Yapılışı

Bir kabın içerisinde balmumu eritilir ve 1 tatlı kaşığı kadarı ayrı bir kaba alınır. Ardından içerisine tatlı badem yağı, handistan cevizi yağı ve isteğe bağlı olarak lavanta yağı alınıp güzelce karıştırılır. Ardından küçük boş dudak balmı kaplarının içerisine dökülür ve buzlukta donmaya bırakılır. Yaklaşık olarak 2 ya da 3 saat içerisinde dudak balmı karışımı tam anlamıyla donacaktır. Yaz aylarında buzdolabında saklanarak muhafaza edilebilir. Hem kış hem de yaz mevsimlerinde dudak çatlamasını engelleyebilecek olan bu balm sayesinde her zaman bakımlı dudaklara da sahip olmak mümkün.

   2)Vanilya Balmı

Kokusu ile herkesi büyüleyecek olan bu dudak balmı tarifi sayesinde, dudak çatlaklarının önüne geçmek mümkün.

  • Malzemeler

1 tatlı kaşığı eritilmiş balmumu

Vanilya yağı

E vitamini kapsülü

Zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı

  • Yapılışı

Balmumu tüm dudak balmı tariflerinde tercih edilmesi gereken bir üründür. Bunun sayesinde dudak balmının kıvamı sağlanabilecektir. Eritilmiş olan balmumundan 1 tatlı kaşığı kadarı yeterli olacaktır. Ardından içerisine e vitamini kapsülü eklenir ve karıştırılır. 1 tatlı kaşığı vanilya ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı da eklendikten sonra tüm malzemelerin karışması sağlanır. Dilerseniz içi bitmiş rujunuzun içerisine dökerek de balmın donmasını sağlayabilirsiniz. Dudak balmı evde nasıl yapılır sorusunun en iyi cevaplarından birisi de bu tariftir. Hem hazırlaması kolay hem de e vitamini içerdiği için dudak bakımınızı da tamamlayacak olan bu tarifi 3 saat kadar dinlendirmeniz gerekmektedir. Donmuş olan balmı hemen uygulayabilirsiniz.

      3)Tarçınlı Dudak Balmı

Kış mevsimlerinde kullanmaktan büyük keyif alacağınız tarçınlı dudak balmı, E vitamini ile de tercih edilebilecek bir tariftir. İsteğe bağlı olarak içerisine eczanelerden satın alabileceğiniz e vitamini kapsülünü de ekleyebilirsiniz.

  • Malzemeler

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı

1 tatlı kaşığı tarçın yağı

  • Yapılışı

Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. İsteğe bağlı olarak bu aşamada e vitamini de içerisine eklenebilir. Bir kap içerisinde buzdolabının dondurucu bölümünde karışımın donması sağlanır. Eğer evinizde balmumu yoksa bu malzemelerin kıvam alabilmesi için balmumuna ihtiyaç duyulmamaktadır. Günün istediğiniz saatinde dudak balmınızı sürüp makyajınızı tamamlayıcı olarak da kullanabilirsiniz.

  4)Dudaklara Bakım Yapan Balm

Dudaklarda yaş ilerledikçe çizgilerin belirginleşmesi durumu da görülebilmektedir. Bu çizgilerin engellenmesi mümkün olmamaktadır. Fakat farklı bakımlar sayesinde dudak çizgilerini azaltmak mümkün. Dudak çizgilerinden şikayetçi olan kişilerin tercih edebilecekleri ve dudak balmı evde nasıl yapılır sorusunun en sevilen cevabı olan bu tarif kolayca yapılabilecektir.

  • Malzemeler

1 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı vanilya yağı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  • Yapılışı

Küçük bir kap içerisine tüm yağlar alınır ve yağların iyice karışması sağlanır. Üzerine de bir tatlı kaşığı şeker eklenir ve günde bir kez olacak şekilde masaj yaparak dudaklara yedirilir. Bu karışımı dolaba koymaya gerek yoktur. Şekerin peeling etkisi sayesinde dudaklarda kan dolaşımı da sağlanabilecek ve bu sayede daha doğal renkli dudaklara kavuşmanız mümkün hale gelecektir. Şeker peelingi her mevsim kullanılabilir. Özellikle de makyaj öncesinde yüz bakımı sırasında kullanılması, dudaklara sürülecek olan rujun kendini gösterebilmesi açısından da fayda sağlayacaktır. Balm yapıldıktan sonra ilk 6 ay içinde kullanılabilir. Fakat sonrasında bozulmalar meydana geleceği için yeniden yapılıp kullanım sağlanması önerilmektedir.

Başa dön tuşu