Sağlık

Yeşilliğin Sırrı: Çocuklara Sağlıklı Beslenme Nasıl Sağlanır?

Yeni araştırmaya göre, küçük çocuğunuzun daha fazla sebze yemesini istiyorsanız, onu bunun için ödüllendirmelisiniz, çünkü yeni yürümeye başlayan çocuklar sağlıklı yiyecekleri denedikleri için ödüllendirildiklerinde daha fazla yiyecektir. Sadece ödülü şeker veya tatlı gibi başka yiyecekler yapmayın.

Maastricht’teki Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan bir araştırma, çocuklara çıkartmalar veya küçük oyuncak taçlar vermenin, sağlıklı yiyecekler için bir tat geliştirmelerine yardımcı olabileceğini buldu.

Uzmanlar, Hollanda’nın Limburg kentindeki kreşlerde 1 ila 4 yaş arası çocuklar üzerinde üç aylık araştırma programını yürüttü.

Araştırmayı yürüten Maastricht Üniversitesi Venlo Kampüsü’nden araştırmacı Britt van Belkom şunları söyledi: “Genç yaştan itibaren sebze yemeye başlamak önemlidir.

“Önceki araştırmalardan, küçük çocukların tipik olarak yeni bir sebzeyi sevmeden önce sekiz ila 10 kez denemeleri gerektiğini biliyoruz.

“Ve böylece, çocuklara tekrar tekrar bazı sebzeleri denemelerini istemenin onları yeşilliklerini yemeye daha istekli hale getirip getirmeyeceğine baktık.

“Eğlenceli bir ödül vermenin bir fark yaratıp yaratmayacağını da merak ettik.”

Anaokullarında Sebze Kutusu programına toplamda 598 çocuk katıldı. İlk önce denemesi için sebze verilen ve ardından bir ödül, ikinci sebze verilen ve ödül verilmeyen ve sebzelere maruz kalmayan veya ödüllendirilmeyen bir kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldılar.

İlk iki gruba üç ay boyunca kreşte her gün çeşitli sebzeleri deneme şansı verildi. Ödül grubundakilere, bazı sebzeleri denediklerinde çıkartma veya oyuncak taç gibi eğlenceli, gıda dışı ödüller verildi.

Sebzeler hakkındaki bilgi ve onları tatma isteği çalışmanın başında ve sonunda ölçüldü. Bilgi, çocuklara 14 farklı sebze gösterilerek ve kaç tanesini isimlendirebilecekleri sorularak ölçüldü.

14: domates, marul, salatalık, havuç, biber, soğan, brokoli, bezelye, karnabahar, mantar, yeşil fasulye, hindiba, kabak ve kuşkonmaz.

Tüketim, gençlere altı sebzeden (domates, salatalık, havuç, biber, turp ve karnabahar) ısırık büyüklüğünde tatma şansı verilerek ve kaç tanesini tatmaya istekli oldukları sayılarak ölçüldü.

Sonuçlar, çalışmadan önce kontrol grubundakilerin yaklaşık sekiz sebzeyi tanımlayabildiğini, ancak testten sonra bunun yaklaşık 10’a çıktığını gösterdi.

Ödül verilenler ve verilmeyenler de daha fazla sebze belirlediler – yaklaşık dokuz sebzeden 11’e yükseldi.

Çalışma başlamadan önce tüm çocuklar yaklaşık beş ila altı türü denemeye istekliydi. Bu kontrol grubunda azaldı, ödül verilmeyen grupta değişmedi ve ödül verilenlerde yediye yükseldi.

Araştırma, sebzelere maruz kalan her iki grupta da yürümeye başlayan çocuklarda sebze bilgisinin kontrol grubuna göre arttığını buldu.

Sebzeleri deneme isteği, yalnızca ödül verilenlerde önemli ölçüde arttı. Van Belkom, “Günlük bakım merkezlerinde yeni yürümeye başlayan çocuklara düzenli olarak sebze sunmak, çeşitli sebzeleri tanıma yeteneklerini önemli ölçüde artırıyor” dedi.

“Fakat yeni yürümeye başlayan çocukları sebze tattıkları için ödüllendirmek, onların farklı sebzeleri deneme isteklerini de artırıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, ödülün türü çok önemli – yemek değil, eğlenceli olmalı.”

Başa dön tuşu