Ekonomi

2023’te Artacak Borsa Hisseleri Hangileri?

2023’te artacak borsa hisseleri kategorisinde yer alan tahminlerde gıda, havayolu, bankacılık sektörü hisseleri ön planda yer aldı. Gedik, Ahlatcı ve İş Yatırım araştırma departmanları 2023’te kar sunabilecek bazı hisseleri ele alıyorlar. İlgili hisseler listesinde Aselsan, Türk Hava Yolları, Mavi Giyim, Migros hisselerine yer verildi. İçeriğimizde seçim öncesi borsa yatırımı nasıl yapılmalı, seçim öncesi borsada durum nasıl olacak, 2023’te artacak hisseler, defansif ve hikayesi olan hisseler hangileri? sorularına ilişkin yanıt niteliğinde bilgileri sunmaya çalışacağız.

2023 Seçim Öncesi Borsanın Durumu Nasıl Olacak?

Borsa İstanbul 2022 senesinde %200’ yakın bir getiri sağlamıştı. İlgili getirinin açıklanması ardından borsa ve yatırım uzmanları bir düzeltmenin geleceğini, karlı satış dönemine girişin kaçınılmaz olacağını açıkladılar. 2023 yılının Ocak ayı ortasında ise iki hafta süresince borsada volatilite arttı ve sert satış baskısı etkili oldu.

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçime yönelik sinyal niteliğindeki açıklamaları ardından ise borsa piyasasında hareketlilik gözlemlendi. Borsa uzmanları seçimlere yönelik tarihin yaklaşması halinde borsa piyasası trendinin değişeceğini, portföylerin yeniden şekilleneceğini düşünüyorlar.

Borsa analistleri 2023 yılı hisse senedi stratejilerinin ilk olarak seçimlerin 18 Haziran 2023’te yapılacağı beklentisi üzerine kurulduğunu açıkladılar. Ancak yatırımcıların erken seçime ilişkin söylentiler ardından hisse senedi alım-satım stratejilerini elden geçirdikleri görüldü. Başka bir deyişle yatırımcılar, hesapladıkları yatırım getirilerine ulaşmak adına portföylerinin maliyet düzeyini geriye çektiler. Uzmanlar ise seçim öncesi aylarda borsada oynaklığın artacağını ve hisse satın alımına ilişkin seçimlerde daha dikkatli olunması gerekeceğini işaret ediyorlar.

Seçim Öncesinde Borsa Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Borsa yatırım uzmanlarına göre seçim öncesi aylarda uzun vadeli hedef üzerinden düşünmek artık kaçınılmaz bir hal aldı. Özellikle hacmi düşük ve geleceği belli olmayan hisselere yatırım yapmaktan kaçınılması gerektiği aktarılıyor.

Analistler, seçime kadar kısa vadeli al-sat tekniğinden uzak durulması gerektiğini belirttiler. Ancak uzun vadeli düşünerek, profesyonel bir destek alarak ciddi fırsatlar sunabilecek hisselere yatırım yapma fikrini hala destekliyorlar. Seçim öncesi doğru bir yatırım için defansif, yurtdışı ağırlıklı faaliyetleri olan, sektörde bir hikayesi bulunan şirketlerin borsada işlem gören hisse senetlerine yatırım yapılması gerektiğinin altı çizildi. Bu kapsamda analistler 19 hissenin 2023 yılında yatırım yapmak için uygun olduğunu öngörüyorlar. Bu hisselerin portföye belirli oranda eklenip, fiyatlarının yakından takip edilebileceğini savundular. İlgili hisseleri içeriğimizin devamını incelerken öğrenebilirsiniz.

Defansif ve Hikayesi Olan Hisseler 2023

Ahlatcı Yatırım Hazine Müdürü Arda Çoşar, 2023 senesinde yatırımcıların dalgalanmalara orta ve uzun vadede dayanabilecek bir tasarruf üzerinden yatırım yapmaları gerektiğini ifade etti. Riski sevmeyen yatırımcılar için 2023 yılında borsaya yatırım yapmanın uygun olmayacağına dikkat çekti. Bunun yanında yatırım için değerlendirilebilecek, güçlü grafiği ortaya koyan bazı hisse senetlerinin bulunduğu göz ardı edilmiyor. Peki bunlar hangileri?

2023 seçimi öncesi dönemde yurtdışı ağırlıklı iş yapan ve defansif görülen şirketlerin hisselerine yatırım öneriliyor. Hikayesi olan ve 2023’te artacak borsa hisseleri olarak işaret edilen, 2023 seçimleri ardından değer kazanımı yapabileceği düşünülen hisseler:

  • Aksa Akrilik,
  • Aselsan, Brisa,
  • Bim Birleşik Mağazalar, Kordsa,
  • Migros, Coca-Cola İçecek,
  • Türk Hava Yolları,
  • Logo Yazılım,
  • Türk Telekom, Anadolu Efes,
  • Tat Gıda, Yayla Gıda,
  • Mavi Giyim, Turkcell, Koç Holding,
  • Sabancı Holding, Şişe Cam, Escar Filo şeklinde sıralandı.

İlgili listeye baktığımızda borsa analistlerinin 2023 için hava yolları, gıda sektörü hisselerini işaret ettiklerini görüyoruz.

2023’te Artacak Hisse Tahmini

Gedik Yatırım Araştırma, 2021 yılında kurulan Escar Filo’nun farklı markalardaki araçları uzun süreli kiralama hizmetini devam ettirdiğini ve sektöründe %1.9 pazar payına sahip olduğunu belirtti. Araştırma departmanı yetkilileri, şirket için güçlü karlılığın 4Ç22’de ve 2023 senesinin tamamında devam edeceğini öngörüyorlar.

2023’te değer kazanması beklenen Escar Filo hisselerinin yakından takip edilmesi öneriliyor. TOKKDER’in derlemiş olduğu veriler ele alındığında ise bu şirket için çarpıcı detayların ortaya çıktığı açıklandı. Gedik Yatırım Araştırma Departmanı, fazla adette oyuncunun yer aldığı, en güçlü pazar payının ise %10 altında kaldığı sektörde Escar’ın 3Ç22 itibariyle 4.634 araçlık filo genişliği üzerinden %1.9 pazar payına sahip olduğunu belirtti. Firmanın üst segment araçları kiralayabildiğini, uzun dönemli kontratlar yapmaya devam ettiğini işaret eden araştırma departmanı, %90 üzeri kontrat yenileme oranın ise şirkete dair nakit akışı belirsizliğini ortadan kaldırdığını vurguladı.

Analistler aynı zamanda Escar’ın Kontrolmatik ile güçlerini birleştiğini ifade ediyorlar. Özellikle elektrikli araç kiralamada faaliyete başlamayı hedefleyen şirket, 2022’de bu düşüncesini gerçekleştirdi. 2023 ortasında ise belirli yazılımların tamamlanması ve yıl sonunda araçların sisteme dahil edilerek yollarda yer bulmaları sağlanacak. Escar için büyüme hedefi veren analistler, ortaklık payını da %50’ye çıkarması beklenen şirketin hisselerinin borsada artışa gidebileceğine inanıyorlar.

COCA COLA Hissesi 2023’te Artar mı?

Ahlatcı Yatırım Hazine Müdürü Arda Çoşar, COCA COLA içecek şirketinin 2022 yılını başarılı geçirdiğini ve 2023’te ise hacimsel bazda satış artışına ve dolayısıyla kar artışına sahne olacağını düşünüyor. 2023’te artacak borsa hisseleri listesinde olan COCA COLA hissesi için fiyat takibinin yakından yapılması gerektiği düşünülüyor. Borsa analistleri risklerin sürmesine rağmen COCA COLA hisselerinin 2023’te artış yapmasını bekliyorlar.

2022 senesinde COCA COLA, 3. çeyrekte %156 büyüme sergiledi. Net karlarında ise %98.6 büyümeyle 1.8 milyar TL’yi kayda aldı. Şirketin 9 aylık kümüle verileri net karının 2021’in aynı dönemine göre %80 üzeri büyüdüğü görüldü. Borsa analistleri 2022 KAP bildirimi sonrasında ise şirketin konsolide bazda %14, Türkiye satışlarında %2.8, yurtdışı satışlarında %23 artış sergilediğini açıkladılar.

Şirket ayrıca 2023 yılı satış beklentilerini de gündeme taşıdı. Açıklamalara göre, Türkiye için ortak tek hane satış büyümesi, yurtdışı için ortak tek hane ve düşük çift hane arası, konsolide bazda yüksek tek hane satış büyümesi bekleniyor. Analistler ve İş Yatırım gibi kuruluşlar şirket hisselerinin 2023 yılında borsa yatırım portföylerinde değerlendirilebileceğini, en az %20-30 getiri potansiyeline sahip olduğunu ifade ettiler.

Başa dön tuşu