Ekonomi

En Kapsamlı Borç Yeniden Yapılandırma Paketi: Trafik Cezai Puanları Siliniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde 31 Aralık 2022 tarihinden önce vergi dairelerine 2 bin liradan fazla borcu olmayan vatandaşlara uygulanan cezaların silinmesini içeren kapsamlı bir borç yapılandırma paketini açıkladı. Pakette ayrıca vergi daireleri gibi kurumlar için kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması da yer alıyor. , gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler ve il özel idareleri. Ayrıca, yükseköğretim kredilerinde endeks dışı borçlar taksitlendirilebilecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.

Düzenlemelerin temel amacı, devlet ve vatandaşlarının küçük meselelerde karşı karşıya gelmesini önlemektir. Devlet bu borçları belirli bir oranda güncelleme ve taksitli ödeme imkanı sunarak vergi matrahını artırmayı ve ticari sicilleri düzeltmeyi hedefliyor. Davalının vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır.

Erdoğan ayrıca vergi, ceza ve faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlara trafik cezası puanlarının silineceğini duyurdu. Buna alkol, uyuşturucu, ölümcül ve yaralayıcı gaz, drift ve aday sürüş durumları dışındaki ihlaller için cezalar dahildir. Hareket, Türkiye’deki 2,5 milyon sürücüyü desteklemeyi ve yaklaşık 10.000 sürücü belgesini iade etmeyi amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin karayolu altyapısının bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu ve güvenli seyahate uygun hale getirildiğini ve bu sayede ölümlü trafik kazalarının neredeyse yarı yarıya azaldığının altını çizdi. Ancak bireysel ve ticari karayollarının kullanımının artması, kural ihlali nedeniyle sürücülerin ceza puanlarında ciddi artışlara neden oldu.

Genel olarak, borç yeniden yapılandırma paketi ve trafik ceza puanlarının silinmesi, Türkiye’deki vatandaşlara ve işletmelere rahatlama sağlamayı ve iş sicillerini düzeltmeyi, vergi matrahını artırmayı ve devlet ile vatandaşları arasında küçük meselelerde çatışmayı önlemeyi amaçlıyor. Hükümetin hamlesinin Türkiye vatandaşları tarafından iyi karşılanması ve ülkenin ekonomik toparlanmasına yardımcı olması bekleniyor.

Başa dön tuşu