Ekonomi

Araç sahipleri dikkat! Benzine zam bekleniyor

Brent petrolün fiyatı düşmeye devam ederken, ülke genelindeki sürücüler hevesle akaryakıt fiyatlarının düşmesini bekliyor. Ancak 13 Ocak’tan itibaren benzin fiyatlarına zam yapılmasıyla umutları yıkıldı. Litreye 80 kuruşluk zam yapılmasının ulaşım sektörünü ve bağımlı milyonlarca insanın günlük hayatını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. günlük işe gidip gelmeleri için arabalarda.

Brent petrol fiyatlarının 3 Ocak’tan bu yana 86 dolardan 79 dolara düşmesi, birçok kişinin akaryakıt fiyatlarının da aynı yolu izleyeceğine inanmasına neden olmuştu. Ancak benzin fiyatlarında önceki gün yapılan indirime rağmen bu kez fiyatlarda artış yaşanacak gibi görünüyor. Artan yakıt maliyeti hanehalkı bütçeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğinden, bu muhtemelen birçokları için bir hayal kırıklığı olacaktır.

Dizel yakıtına bağımlı olan kamyon şoförleri ve diğer ağır vasıta operatörlerini rahatlatacak olan motorinde herhangi bir fiyat değişikliğinin beklenmediğini belirtmekte fayda var.

Bu haber muhtemelen karışık tepkilerle karşılanacak, çünkü bazıları akaryakıt fiyatlarındaki artışın Brent petrol fiyatlarındaki düşüşü telafi etmek ve ulaştırma sektörünün sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli olduğunu iddia edebilir. Ancak diğerleri, özellikle halihazırda devam eden pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele edenler için bunu bir yük olarak görebilir.

Her halükarda benzin fiyatlarına yapılan bu artışın ülke genelini nasıl etkileyeceği ve tüketici davranışlarında herhangi bir değişikliğe yol açıp açmayacağı merak konusu.

Başa dön tuşu