Ekonomi

Veliler’den MEB’e çağrı: Özel okul zamları incelensin

Bazı özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yıl için belirlediği yüzde 65’lik tavan ücret artış oranını aştığı veya yemek, kitap gibi ek hizmetlerde fahiş fiyat artışlarına gittiği için veliler okulların denetlenmesini talep ediyor.

Bakan Mahmut Özer geçen hafta yaptığı açıklamada, bakanlığın “2023 için düşük enflasyon beklentisini göz önünde bulundurarak” zam oranını yüzde 65 olarak belirlemeye karar verdiğini açıklamıştı.

Özel okullar henüz yeni ücretlerini açıklamasa da , bazı veliler Aralık ayında erken kayıt yaptıran özel okulların fiyatlarının tavan artış oranını aştığından şikayetçi.

Bazı veliler ise özel okulların yemek, giyecek, kitap gibi ek harcamalara “fahiş zamlar yaparak görünmez zam” uygulamaya çalıştıklarına dikkat çekerek okulların denetlenmesini talep ediyor.

Özel Okul Veli Platformu Başkanı Özgür Özkan, velilerden özel okul ücretleri konusunda ciddi şikayetler aldıklarını belirterek, “zincir okulların hem piyasaya hakim olduğunu hem de mevzuatı hiçe saydığını söyledi.

Basımevleri olduğu için düşük maliyetle basabilecekleri halde velilere yüksek fiyattan kitap satanlardan, kendi yemek şirketinden mama alıp yüksek fiyattan satanlardan şikayetçi olunduğunu söyledi. “Sorun, bunu bir işe dönüştüren zincir okullar.”

Ek hizmetlere sınırlama ve denetim getirilmesi gerektiğinin altını çizen Özkan, yönetmelik gereği özel okulların sözleşmede ek hizmet şartı getiremeyeceğini kaydetti.

Ücretler karşısında kafası karışan veliler bu sorunları sosyal medya üzerinden protesto etmeye başladı. Kimi ücretlerin 65 bin liraya kadar çıktığını belirtirken, kimi öğle yemeği fiyatlarına yüzde 300 zam yapıldığını ve 180 lira talep edildiğini söyledi.

Başa dön tuşu