Ekonomi

Fiyat sabitleme furyasına bir işletme daha katıldı

Tüketici enflasyonu geçen ay düşme belirtileri göstermeye başladığından ve yetkililerin önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş eğiliminin devam edeceğini beklemesinden dolayı, daha fazla işletme büyük süpermarket zincirlerine katılmaya karar verdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, kooperatif bakkallarının toplam 150 üründe fiyatları dondurma kararı aldığını söyledi.

Ocak ayında büyük süpermarketlerin bir ay boyunca fiyatları değiştirmeyeceğini açıkladığını hatırlattı. “Yerel, daha küçük süpermarketler aynı şeyi yapıyor.”

Palandöken’e göre şeker, un, makarna, süt ürünleri ve peynir gibi en çok tüketilen ürünlerde fiyatları dondurmak için harekete geçtiler.

Ticaret Bakanlığı’nın piyasadaki en düşük fiyatları gösteren bir web sitesi başlattığını kaydetti. Bu da fiyatlardaki artışın durdurulmasına yardımcı oluyor” dedi.

Palandöken, şu anda İstanbul, Ankara, Konya, Rize ve Trabzon’un da aralarında bulunduğu 6 ilde 250 kooperatif bakkalının bulunduğunu ve bunların yıl sonunda bin 500’ün üzerine çıkacağını söyledi.

Kooperatif bakkalları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (Tarım Kredi Kooperatifleri) daha fazla tüketiciye ulaşmak için başlattığı KoopBakkal projesinin bir parçasıdır . Bu mağazalarda Tarım Kredi Kooperatifleri ürünleri satılmaktadır.

Palandöken, hükümetin de bu işletmelere yüzde 7,5 gibi uygun faiz oranıyla 500 bin lira ile 1 milyon lira arasında finansman sağladığını söyledi.

Palandöken, perakendecilerin fiyatları dondurma kararının enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacağı yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

Bu ayın başlarında büyük süpermarketler ŞOK, Migros, A101 ve CarrefourSA Ocak ayı boyunca geniş bir ürün yelpazesinde fiyatları donduracaklarını veya indirime gideceklerini açıklamışlardı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) üyeleri de fiyatları artırmayacaklarını söylediler.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, bu haftaki kabine toplantısının ardından gazetecilere verdiği demeçte, tüm perakende sektörünün dondurma ve fiyatları düşürme çağrılarını desteklediğini ve diğer sektörlerin de aynı şeyi yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Enflasyonun bu yıl hedeflenen seviyeye inmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Nebati, Ocak ayında deflasyon beklenmediğini de sözlerine ekledi.

Orta Vadeli Programın son baskısında hükümet, enflasyonun 2023 sonunda yüzde 24,9’a, gelecek yıl yüzde 13,8’e ve 2024’te yüzde 9,9’a gerileyeceğini tahmin ediyor.

Yıllık enflasyon oranı Kasım 2022’de yüzde 84,4’ten geçen ay yüzde 64,3’e düştü.

Başa dön tuşu