Ekonomi

Fitch, 2023’te küresel gıda enflasyonunun düşeceğini ön görüyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelecek yıl küresel gıda enflasyonunun kesin bir şekilde düşeceği iddiasını ortaya attı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamaya göre, son haftalardaki tahıl fiyatlarının yaşanan keskin düşüşünden sonra gelecek yıl gıda enflasyonunda de düşüş beklentisini artırdığı belirtildi. Yapılan açıklamalarda 2023’te keskin bir şekilde düşmesinin muhtemel olduğu aktarılıyor.

ÜRETİMİ HIZLANDIRACAK İYİMSERLİK VAR

Ukrayna’da çıkan savaşın başlarında arz endişeleri nedeniyle tahıl fiyatlarının yükseldiği hatırlatan açıklamada, diğer ülkelerin üretimi hızlandıracağına dair bir iyimserlik olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada, Ukrayna’nın bu hafta gerçekleştirdiği tahıl sevkiyatının küresel arza yaklaşık 20 milyon tonluk bir katkıda bulunabileceği belirtildi. Küresel makro faktörlerin de tahıl fiyatlarını düşürdüğüne işaret eden açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” politika sıkılaşmasının resesyon korkularını artırdığı ve gelecek yıl belirgin bir küresel ekonomik yavaşlama beklentilerine neden olduğu aktarılıyor. Fed’in para politikası duruşunda dolar endeksini 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardığı belirtilen açıklamada, emtialarla ters ilişkisi göz önüne alındığında ABD dolarındaki artışın tarımsal emtialarda büyük bir düşüşe katkıda bulunduğu belirtiliyor.

EMTİA FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Küresel sanayi üretimindeki yavaşlamanın da gelecek dönemde emtia fiyatlarındaki düşüş beklentisiyle uyumlu olduğunu aktaran açıklamada, ancak gıda fiyatlarına yönelik yukarı yönlü risklerin görüldüğü belirtiliyor. Yapılan açıklamaya göre gübre fiyatları ılımlı hale gelse bile Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesi bu eğilimi tersine çevirebileceği ve mahsul verimini etkileyebileceği söylendi.

Başa dön tuşu