Partiler Nereye Koşuyor

Ekleyen admin on May 2nd, 2015 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Her siyasi partinin tek bir hedefi vardır kazanmak, ancak günümüzde her nedense siyasi kadrolar kendilerinde olmayan güçleri vehmediyorlar. Düşünün bir kere 31siyasi parti ben seçimlere iştirak ediyorum dedi. Hoş, bunlardan büyük bir bölümü secime iştirak şartlarına haiz değildi. Siyasi partiler yasasının acık hükümlerini yerine getirmemişlerdi. Ne oldu, ancak 20 tanesi YSK ya aday listesi verebildi. Diyelim ki bunlar mevcut adayları ve programlarıyla seçmenlerin tercihlerine cevap verebilecek durumda olsunlar. O zaman beheri iki bucuk ila üç milyon oy alırlar. Bu sonuç ile hiçbiri secim barajını aşamaz.

Demokrasinin ana öğesi seçilmeyi arzulamak kadar haddini bilmeyi de içerir. Yoktan yere koca koca oy pusulaları bastırmak ve halkın bütçeden bu masraflara karşılamasına sebep olmak olacak şey değildir.  Varsın gönüller hoş olsun. Secim barajını düşürmek için gayreti olmayanların bu yüksek katılımdan menfaat ummaları doğaldır.

Gelelim barajı asması muhtemel dört büyük partiye. Anketler gösteriyor ki HDP yüzde on barajını astığında MHP yüzde on sekiz, CHP yüzde yirmi sekiz, AKP yüzde otuz bandında yer alıyorlar. Bu sonuçlar ebetteki secim gününe kadar son derece değişkenlik gösterecektir.

Eğer siyasi kadroların sözcüleri aklımızla alay etmiyorlar ise beyanları boş bir laf kütlesidir. Aklımıza bir an güvenerek söylemleri değerlendirirsek zaman zaman iz an sahipleri BEN BU PARTIYENASIL OY VERDIM demelidirler.

Düşünün bir kez su an Türkiye emeklisiyle, çalışanı ile aldıkları ücretleri yeterli görmemektedirler. Onlara biraz nefes aldıracak bayram ikramiyesini çok görmelerini ve karşılığı yok beyanlarını anlamak mümkün değil. Hele birde bunların üstüne işsiz yığınları ilave ederseniz manzara hiçte iç açıcı değil. Enflasyonun  her geçen gün arttığı, dövizin saha kalktığı bu günlerde siyaset erbaplarının beyanları bazen iç açıcı bazen de ruh karartıcı oluyor.

İşte o zaman bu siyasi partiler nereye koşuyor demek haklılık kazanıyor.

Sandık sonuçları toplumun isteklerine uygun ve inandırıcı beyanda bulunanların hedeflerine ulaşması doğaldır. Bu secim sonunda sandıklar elbette yerel olarak farklı sekilerde patlayacaktır. Ama mühim olan çağdaş demokrasiye ulaşmamızdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu