Sağlık

Tam sonbahar havalarına yakışacak: içinizi ısıtacak sağlıklı mis gibi tarifler!

Bahar havalarında yaşanan mevsim değişikliğinden birçok kişi etkilenir. Sürekli değişiklik gösteren havaların yanına bir de hastalıklar eklenebilir. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanlar günlerce yataktan kalkamayabilir. Tam bu havalara yakışan hem leziz hem de sağlıklı tarifleri sizler için derledik.

Soğuk havalarda kalın bir şeyler giyinir battaniyenin altına girip sıcak bir şeyler yiyip içmek isteriz. Hatta bu durum bazı kişiler de hobi haline dönüşmüş bir aktivite olarak çıkar karşımıza. Soğuk havaların hasta edici etkilerinden korunabilmek için içeceğimiz sıcacık bir bitki çayı içimizi ısıtacak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş olacak. Ancak sürekli söylediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar. Tüketeceğiniz bitki çaylarını hazırlarken içerisine kattıklarınızın ve tüketim miktarı çok önemlidir. İşte sizleri hastalıklardan koruyacak o enfes tarifler

Zencefil çayı

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren en sağlıklı besinlerden biri de zencefil aroması kullanılarak tapılan çaylardır. Tadı birçok kişiye lezzetli gelmese de sağlık açısından oldukça lezzetli bir besindir. Kalp sağlığını koruyarak bağışıklığı güçlendirir. Köklerinde bulunan proteaz sayesinde sindirimi rahatlatır, mide bulantısını giderir ve gaz sorununun önüne geçmektedir. Portakal ya da limon ile kaynatıp tatlandırarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız içeceği şekersiz olduğu sürece istediğiniz zamanda tüketebilirsiniz.

Gül yaprağı- rezene

Farklı lezzetler tatmaya açık bir yapınız varsa evinizde bulunan bitkileri ve meyveleri karıştırarak kendinize özel bir karışım yapabilirsiniz. Gül yapraklarını; rezene ve limon kabuğu ile birleştirerek leziz bir çay yapabilirsiniz. Kurutulmuş gül yaprakları, C, E ve A vitamini açısından zengin olan demir, kalsiyum, magnezyum ve selenyum minerallerince zengindir. Bunun yanında tatlımsı bir aroması ile de çayınızı lezzetlendirir. Rezene yaprakları, soğuk kış günlerinde bağırsağın çalışmasını düzene sokar ve sakinleştirici etkisi ile stresin azalmasına yardımcı olur.

Sıcak çikolata

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerden biri de istisnasız sıcak çikolatadır. Ancak sıcak çikolatayı birçok kişi içerdiği kalori miktarından dolayı ne kadar sevse de tüketemez. Ancak vereceğimiz tarifle lezzetli ve az kalorili bir sıcak çikolata hazırlamak artık mümkün. İçeceğinizi hazırlarken, tam yağlı sütler yerine, yağ oranı düşük, protein kalitesi yüksek soya sütü, badem sütü ya da az yağlı inek sütünü tercih etmeye özen gösterin. Bu dayede almanız gereken günlük kalori miktarını dengede tutabilirsiniz. Sütünüzün içerisine atacağınız çikolatayı da mutlaka bitter çikolatadan yana kullanın.

Başa dön tuşu