Sağlık

Mükemmel bir cilt için kozmetik ürünlere alternatif çözümler

Bu tür konularda kadınlar genelde daha fazla ön plana çıkıyor orsa da neredeyse herkes cildinin kusursuz ve güzel olmasını ister. Ancak cilt için kullanılan cilt ürünleri uzun vadeli kullanıldığında cilde zarar verici etkilere yol açabiliyor. Bu yüzden cildinizi güzelleştirecek doğal yollara başvurabilirsiniz.

Cildi güzelleştirmek, daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak için üretilmiş çok sayıda çeşit çeşit kozmetik ürünü bulunmaktadır. Ancak bu ürünler uzun bir kullanım ardından cilde zarar vermektedir. Bunun içi doğal yöntemlere başvurulabilir.

A vitamini

Akne tedavisi için vitamin takviyeleri önerilmektedir birçok dermatoloğun ilk tercihlerinden biri A vitamini olmaktadır. Bununla birlikte yaygın olarak retinoidler olarak da bilinen A vitamini türevleri, gözeneklerin tıkanmasını önleyen cilt hücresi döngüsünü düzenleyerek aknenin temizlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında retinoidler, sivilce izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olarak kolajen üretiminin de artmasını sağlar.

B3 vitamini

Uzmanlara göre mermer gibi bir cilde sahip olmanın diğer yolu da B3 vitamininden geçmektedir. Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, bir B3 vitamini veya niasin formu olan nikotinamid, akne tedavisinde oldukça fayda sağlamaktadır. Parlamaya ve ciltte yağlanmaya neden olan yağ üretimini düşürmek konusunda oldukça etki sağlamaktadır.

C vitamini

Birçok dermatolog, cildin altı ve yüzeyinde oluşan yara izlerini tedavi etmeye ve önlemeyi sağlayan C Vitaminini öneriyor. Cildinizin en üst tabakası olan epidermis tabakası, onu korumak ve yeni cilt üretmek için gerekli olan yüksek düzeyde C vitaminini barındırmaktadır. C vitamininin anti-inflamatuar özellikleri sayesinde de kızarıklık ve şişliğin azalmasına da fayda sağlar.

Çinko

Düşük çinko seviyelerinin daha şiddetli akne ile ilişkili olduğuna dair yapılan çalışmalar kanıtlanır nitelikte. Bu durum da çinko takviyesinin akne tedavisinde etkili bir çözüm olacağına dair izler taşıyor. Çinko eksikliği yaşayanlarda çinko takviyesi akneyi iyileştirmek konusunda yardımcı olur.

Başa dön tuşu