Sağlık

Klima kullanıyorsanız bu hastalıklara yakalanma riskiniz çok yüksek!

Özellikle sıcak yaz aylarının kurtarıcısı gibi görünen klimalar, bilinçsiz şekilde kullanıldığı taktirde birçok kötü hastalığa yol açabilmektedir. Eğer sizler de bu sıcak yaz günlerinde çok fazla klima kullanıyorsanız mutlaka okuyun deriz.

Sıcak yaz günlerinde çoğu kişi için kurtarıcı bir çözüm olan klimalar, bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı taktirde çok büyük sorunlara yol açabilir. Ofis, mağaza, ev, arabalarda ortamın hızlı ve en kolay şekilde serinletebilmek için çok fazla kişi tarafından kullanılan klima, yanlış kullanıldığı taktirde pek çok farklı rahatsızlığa sebebiyet verir.

Bilinçsiz kullanım birçok rahatsızlığa sebep olur

Kişilerin vücudu nemli ya da daha ötesinde terli ise, klimanın serinliğini vücut tarafından çok daha fazla şekilde hissedilmektedir. Bununla birlikte terin klima önünde kuruması veya klimanın direkt olarak kişinin üzerine doğrudan soğuk havayı üflemesi de ısınmış kasların ani bir şekilde soğumasına sebep olur. Yüksek ısı değişimlerinden dolayı da kas ağrısı, kas tutulması, baş ağrısı ve kramp gibi sorunlara yol açan klima, kas tutulmasının yanı sıra; bel, boyun ve sırt tutulması gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Klima kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iç ve dış ortam sıcaklığı farkıdır.  Bu fark 10 dereceden fazla olmamalıdır.

Migren ataklarını artırır

Gerilim tipi baş ağrısı ve migren ataklarını artıran yanlış klima kullanımı, baş ağrısı ataklarının her zamankine göre çok daha şiddetli olmasına sebep olur. Bilinçsiz şekilde kullanılan klima, ortamda bulunan ben oranını kontrolsüz bir şekilde azaltarak mikropların daha hızlı yayılmasına yol açar.

Klima bakımı düzenli şekilde yapılmalı

Klimanın bakımları düzenli olarak yapılmadığı taktirde filtrelerin içine dolan tozdan dolayı faranfit, larenjit ve sinüzit gibi çeşitli ciddi üst solunum yolu hastalıklarının baş göstermesine yol açabilir. Bireylerin hayatını kaybetmesine bile yol açabilecek kadar ciddiyete sahip bu hastalık olan zatürreye de yol açabilen klima çarpması, genellikle burun tıkanıklığı, kuru öksürük, hapşırık, yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, kramp, baş ağrısı, yüksek ateş, bulantı, kusma, bilinç kaybı, gibi pek çok belirtiye sebebiyet verebilmektedir.

Doğal havalandırma yöntemlerini kullanın

Evde, iş yerlerinde, toplu ortamlarda, sıcak veya havasız ortamlarda ilk akla gelen şey klima kullanımı yerine ortamda bulunan kapı veya pencereleri açmak en doğru yol olacaktır. Fakat uçaklarda olduğu gibi klima kullanımının mecbur tutulduğu yerlerde ise içeriden dışarıya hava akımını sağlayan klimalar kullanılmalıdır. Klimalarda bulunan filtrelerde biriken tozların barındırdığı bakteri ve mantar sporları üreme ortamı oluşacağı için klima kullanımı, en çok dikkat edilmesi gereken durumdur.

Başa dön tuşu