Sağlık

İyileşmeye çalışırken daha kötü olmayın, aman dikkat! İshal ve mide bulantısı göründüğü kadar kolay geçmeyebilir

İshali kesmek için nişastalı yoğurt tüketmek, mide ağrısını azaltmak için farklı otlara başvurmak, mide bulantısını geçirmek için naneli limon içmek, kabız olunca tuvalete çıkmak için zeytinyağ içmek gibi geleneksel yöntemler sizi daha fazla hasta edebilir. İshal, kabızlık, mide ağrısı ve mide bulantısını geçirebilmek için değişik yöntemlere başvurmak yerine bir uzmandan destek almanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Mide ağrısı ya da ishal gibi basit görünen rahatsızlıklar bireylerde sıkça rastlandığından dolayı halk arasında basite indirgenerek tedavisi için ortaya birçok farklı yöntem atılmıştır. Fakat bu şikayetler uzun süre devam ettiğinde geleneksel yöntemler yerine bir uzmana danışmak sağlığınız açısından en sağlıklı yöntem olacaktır.

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları günlük hayatta sıkça rastlanan hastalıklardandır ve bunların tedavisi için çoğunlukla birçoğumuz eski çağlardan kalma kadı ilaçlarına başvururuz. Ancak genellikle midede görülen ağrı ve yanmalar; strese bağlı veya üşütmeden kaynaklı olarak düşünülerek hekime danışmak konusunda geç kalmış olabiliriz.

Mide ve bağırsak sağlığınızı düzeltmeye çalışırken kendinize daha da zarar vermeyin.

Midenizde ağrı hissettiğinizde karbonatlı su tüketmeyin

Eksi çağlardan beri kullanılan bu yöntem, mide ağrıları yaşan bireylerin ilk başvurduğu yöntemlerdendir. Başta iyi geliyor gibi gözükse de tüketimin arttırılması ile vücudun pH dengesini bozarak basit bir mide ağrısını daha sorunlu bir rahatsızlığa çevirebilmektedir. Bunun için doktor tavsiyesinde verilen ilaçları kullanmak karbonatlı su yönteminden çok daha faydalı olmaktadır. Tabii bu ilaçları da bilinçsiz bir şekilde tüketmemek gerek.

Mideniz bulandığında nane limona başvurmamaya çalışın

Mide rahatsızlıklarında sıkça kullanılan bir diğer yöntem de nane limon içmektir. Genellikle mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların içeriğinde yer alan nane, limon ile birlikte tüketildiğinde sorunu mideye dayanan rahatsızlıkları farkında olmadan tetikleyebilmektedir. Çünkü limonun asitli içeriğinden dolayı özellikle reflü ve gastrit gibi rahatsızlıkları bulunan bireylerin ağrılarını geçirmek yerine daha fazla tetikleyebilir.

Kahve ve gazlı içecekleri tüketmek hazımsızlığa destek olmaz

Asitli içecekler mideyi tahriş etme özelliğine sahiptir. Yemeği çok kaçırdığınız zamanlarda kola gibi aşırı derecede şekerli ve asitli içeceklere başvurmak mideyi, özellikle de reflü ve gastrit gibi rahatsızlığı olan bireylerde mide yanmasını daha fazla arttırmaktadır. Sade soda gibi mineralli içecekler ise midenin aksine pH değeri bazik yapıda olduğundan şişkinliği almak yerine midenin asitlik derişimini düşürerek bir süre sindirimi yavaşlatma ve hatta durdurma görevi görmektedir. Bunun için özellikle sade sodayı yemek yedikten e az 2 saat tüketmekte fayda var.

Başa dön tuşu