Sağlık

Her şeyin fazlası zarar! En sağlıklı besinler bile fazla tüketildiğinde yılan zehrinden de beter oluyor!

Birçok kişi günlük beslenmesini düzende tutmaya çalışıyor. Günlük tükettiği öğünlerde sağlıklı besinlere yer vererek düzenli bir yaşam sürdürmeye çalışıyor. Ancak bazı bireyler bu besinler faydalı diye gereğinden fazla tükettiğinde adeta zehir saçmaya başlıyor.

Sağlığımız için tüketmemiz gereken onlarca besin vardır. Ancak bu besinler gereğinden fazla tüketildiği taktirde düşünüldüğünün akdine faydadan çok zarar vermektedir. İşte o besinler…

Ton balığı

Ton balığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından hafızayı güçlendiren gıdalar arasında yer alıyor konserve ton balığı. Düşük kalori değerinin yanında yüksek Omega-3, protein, D, b vitaminleri ve mineralleri de içermektedir. Ton balığının içerisinde cıva bulunmaktadır. Fazla miktarda tüketildiği taktirde vücutta tolere edilemeyen bir zehir oluşturur. Diyet yapanların bu konuda oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Elma çekirdeği

Elma, kiraz, erik, armut ve kayısı gibi meyvelerin çekirdeğinde siyanojenik asit denilen zehirli bir asit türü bulunmaktadır. Az miktardaki tüketimlerinde bir zararı olmasa da gereğinden fazla alımı gerçekleştiğinde ölüme kadar yol açan sebepleri doğurabilir. Elma çekirdeğinin içerisinde karbonhidrat türlerinden olan pektin asit bulunmaktadır. Bu asit mide delinmesinden tutun, bağırsaklarda gaz birikmesine kadar çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bunların yanı sıra bazı insanlarda alerjen özellikleri de ortaya çıkarabilir.

Patates

Patates içeriğinde önemli miktarda nişasta, C, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile P, K, Mg, CI ve S bulunmaktadır. Protein değeri yüksek ancak biyolojik değeri çok yüksek değerlerdedir. 120 gram patates tüketildiği taktirde sinir sistemi tamamen devreden çıkarak ölüm ile sonuçlanır. Bu sebeple patates kabuğundaki siyahlıklara oldukça dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu