Sağlık

En kısa sürede şişkinlik ve ödem, yok eden ödemsavar kür: kullanmaya başladığınız andan itibaren etkisini gösterecek, etrafınızdakiler sizi tanıyamayacak!

Kadınlar başta olmak üzere herkesin bir dönem fazla kilolarına takıldığı olmuştur. Ancak kilo sandığımız şeyler bazen vücudumuzda tutulan ödemden ibaret. Vücudunuzdaki ödemlerden kısa sürede kolayca kurtulabilirsiniz, işe ilk önce ödeme sebep olan nedeni bulmak ile başlayın!

Vücutta oluşmuş olan ödem bir diğer ismi ile şişkinlik, farklı sebeplerden baş gösterebilir. Vücutta oluşan fazla suyu atmanın çaresi gün içerisindeki su miktarının doğru alınması ile orantılıdır.

Ödem, vücut dokularında meydana gelen iltihaplanmaların aşırı su tutması sebebiyle oluşan şişlik için verilen isimdir. Deri altında yer alan dokunun şişmesi ve o bölgelerin dokununca içe doğru göçmesi vücutta ödem olduğuna işaret eden en belirgin özelliklerdendir. Bunun yanında derinin sürekli parlak ve gergin olması da vücutta ödem olduğuna işaret eder.

Ödem nasıl anlaşılır?

Vücutta ödem olup olmadığını anlamanın en belirgin yolu el ve ayaklara bakmaktır. Bu bölgelerin yanı sıra ortaya çıkan belirtiler; şişkinlik, selülit, bitmeyen halsizlik hissi, az idrara çıkma ve yorgunluktur. Vücutta tutunan ödem, kilo vermeyi oldukça zorlaştırır. Vücutta oluşan ödemleri atabilmek için her şeyden önce tuz tüketimi dengeli bir hale getirilmek gerekir. Aşırı tuzlu besinlerden tüketmek sağlık açısından da oldukça sakıncalıdır. Bunun dışında bol bol hareket etmeli, ev içinde veya dışarısında kısa yürüyüşler ve kendinizi fazla zorlamadan kolay egzersiz hareketleri yapılabilir. Ayrıca bazı besinlerden faydalanarak vücuttaki ödemi atmak daha kolay bir hale gelebilir.

Ödemsavar kür tarifleri:

Kiraz sapı kürü

1 avuç kiraz sapı

1 avuç mısır püskülü

2.5 bardak su

Suyu bir cezve yardımı ile kaynatın, ardından kiraz sapı ve mısır püskülünü de cezveye ilave ederek 10 dakika demlendirin. Sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz.

Yoğurt kürü

Bir kase yoğurt

1 çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

Toz zencefil, toz tarçın ve toz zerdeçalı 1 kase yoğurdun içerisine karıştırın. Elde ettiğiniz altın tarifi uyumadan 1 saat önce tüketmeye özen gösterin.

Yeşilçay kürü

1 litre su

2 poşet yeşil çay

1 adet soda

Yarım limon suyu

Hazırladığınız 1 litre suyu kaynatın ve içerisine 2 poşet yeşil çayı ilave ederek soğumasını bekleyin. Tamamen soğuduktan sonra 1 adet sodayı yeşil çayın içerisine ekleyerek üzerine yarım limonu sıkın ve dinlenmeye bırakın. Gün içerisinde istediğiniz vakitlerde, özellikle yemeklerinizden yarım saat önce tüketmeye özen gösterin. Her gün taze olarak hazırlamak en etkili yöntemdir.

Başa dön tuşu