Sağlık

Bu şurupları içtiler, hayatlarından oldular!

Endonezya Hükümeti, bu yıl içerisinde akut böbrek hasarı rahatsızlığı yüzünden 99 çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine ülkedeki tüm şurup ve sıvı ilaç satışlarının yasaklandığını duyurdu!

Endonezya haber ajanslarının yapmış olduğu habere göre; Endonezya’daki sağlık kuruluşlarında bulunan yetkililerin, akut böbrek hasarından kaynaklı yaşanan çocuk ölümleri sayısında yıl başından bu yana dek sebebi belirlenemeyen sebepler yüzünden artış yaşanmasının ardından böyle bir karar alındı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Syahril Mansyur bir açıklama yaparak, “Bugüne kadar toplam 20 ilde 206 vaka ve 99 can kaybının olduğuna tutmuş olduğumuz raporlarda yer verdik.” sözlerine yer verdi. Yaptığı açıklamanın devamında,

Satışları durduruldu

“Bakanlık bu duruma önlem olarak sağlık kuruluşlarında yetkisi olan tüm sağlık personelinden geçici olarak sıvı ilaç ya da şurup tedavisinin yapılmamasını söyledi. Biz de eczanelerden açılan soruşturma tamamlanana kadar sıvı ilaç ya da şurup satışlarına bir süre ara vermelerini rica ettik.”

Endonezya’nın gıda ve ilaç ajansının yetkilileri ise Gambiya’da böbrek hasarına yol açtığı kesinleşen ürünlerin eczanelerde yer almadığını ve söz konusu bileşenleri yapısında bulunduran pediatrik şuruplarda ülke çapında bir yasağın uygulandığını aktardı.

Şurubu kullandıktan sonra hayatlarını kaybettiler

Gambiya’da 69 çocuğun (bu sayı tahmini bir rakamdır bundan daha fazlası olduğu biliniyor) , yerel olarak satışı gerçekleştirilen parasetamol şurubunun satışı yapıldıktan sonra yaklaşık 3-4 gün sonra hayatını kaybettiği iddiaları ortaya atılmıştı.

DSÖ de ciddi bir iddia oluşturan bu haberin ardından Hindistan’da Maiden Pharmaceuticals Limited tarafından üretim gerçekleşe 4 şurup için uyarılarda bulunmuştu.

Başa dön tuşu