Teknoloji

WhatsApp’ta Yanlışlıkla Gönderilen Mesajları Geri Alabilirsiniz

Tüm WhatsApp kullanıcıları için müjde: Yoğun talep üzerine uygulama, gönderilen mesajları kimsenin bir daha görememesi için herkes için silme olanağı sunan özelliği duyurdu. İşte WhatsApp’ta yanlışlıkla gönderilen mesajları anında silebilirsiniz.

Tüm WhatsApp kullanıcıları için iyi haber: Yoğun talep üzerine uygulama, gönderilen mesajları kimsenin bir daha görememesi için herkes için silme olanağı sunan başlıca yeni özelliğinin resmi lansmanını duyurdu. Spesifik olarak, bu, okunmadan önce geri çekmek ve silmek için yanlışlıkla gönderilen bir mesajın gönderilmesini iptal etme işlevidir. Bu seçeneğin özelliklerini hızla keşfedin!

WhatsApp Herkesten Sil Özelliği

Şimdiye kadar bir grupta yanlışlıkla bir mesaj gönderdiğinizde ve hemen ardından pişman olduğunuzda, gönderildikten sonra (ilk onay işareti göründükten sonra) gerçekten hiçbir şey yapamazdınız. Peki, şimdi bu mesajı silebilir ve okunmasını engelleyebilirsiniz. Böylece, bir mesajı sildikten sonra artık kimse tarafından görülemeyecek.

utiliser-whatsapp.jpg

İzlenecek adımlar şunlardır:

Bir mesajı geri almak ve gönderildikten sonra bile sohbetten kaldırmak için onu seçip sil tuşuna basmanız yeterlidir.

Bir Android Akıllı Telefonda (Samsung veya Xiaomi gibi), gönderilen son mesaja dokunmanız, üstteki menü görünene kadar basılı tutmanız gerekir. Çöp kutusu düğmesine tıklayın: pencere, mesajı yalnızca sizin için mi yoksa herkes için mi silmek istediğinizi soracaktır.

iPhone’da silmek istediğiniz mesaja dokunup basılı tutmanız gerekir. Sil seçeneğini getirmek için sağ oka basın. Üç seçeneği görüntülemek için çöp kutusu simgesini tıklayın: Herkes için sil,

Benim için sil ve İptal et.

“Herkes için Sil” özelliği WhatsApp’taki her tür mesaj için çalışır: metin mesajları, resimler, videolar, GIF’ler, sesli mesajlar, çıkartmalar (devam ediyor), kişi kartları, dosyalar, konumlar, alıntılanan mesajlar ve durum yanıtları.

notifications-whatsapp-1.jpg

“Herkes için Sil” özelliği gerçekte nasıl çalışır?

Herkes için bir mesajı sildiğinizde, WhatsApp alıcıya mesajın sahte bir kopyasını gönderir.

Alıcı kopyayı aldığında, cihazı herhangi bir bildirim göstermez ve WhatsApp konuşmadan hiçbir şey kaydetmez.

Sahte kopya, mesaj kimliğinin veritabanında olup olmadığını kontrol edecek ve eğer öyleyse, onu uygun şekilde iptal edip silebilecek.

“Tümünü sil” işleviyle ilgili diğer ipuçları
Açıkçası, bir mesajın gönderilmesini iptal edebilmek için belirli koşullar vardır.

Bir mesajı yalnızca herkes için silebilir ve gönderdikten sonraki 68 dakika içinde sohbette iptal edebilirsiniz (önceden 7 dakikaydı, şimdi artırıldı). 68 dakika 16 saniye sonra gönderilen mesajlar artık silinemez.

Ancak, mesajlarınız okunmadıysa, bu zaman sınırını aşmak için küçük bir numara var.

Örneğin, bir mesaj göndermenizin üzerinden iki saat geçtiyse ve mesajı tamamen silmek istiyorsanız, Android akıllı telefonunuzu veya iPhone’unuzu Uçak moduna geçirmeniz yeterlidir. Ardından saat ayarlarını açın ve saati iki saat geriye ayarlayın. Ardından Uçak Modu’nu kapatın, WhatsApp’ı açın ve gruptaki mesajı silin. Oldukça akıllı, değil mi?

Bilmekte fayda var: WhatsApp, alıntılarda veya alıntılanmış mesajlarda bulunan mesajları silmez.
Ayrıca, gönderilen mesajlar için mesaj almanın mümkün olmadığını unutmayın.

iPhone’da, silinen mesaj, kullanıcının mesajı sildiği anda (cep telefonunun internete bağlı olması şartıyla) alıcının bildirim merkezinde de silinir. Android’de ise, mesaj bildirimi yerine silinmiş bir mesaj uyarısı görünür.

Mesajları Herkesten Sil özelliği Android, iPhone ve Windows Phone’da çalışır ancak diğer cep telefonlarında çalışmaz.

Halihazırda gönderilmiş mesajları silmenizi ve silmenizi sağlayan bu seçenek kullanıma sunuluyor. Bazı insanlar buna cep telefonlarından zaten erişebilirken, diğerlerinin yüklenmesi için bir süre beklemesi gerekecek. Bu arada, aktivasyonu henüz almadıysanız, sunucudan en son yapılandırmayı indirmek veya uygulamayı güncellemek için WhatsApp’ı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Başa dön tuşu