Teknoloji

Uzmanlara göre rastgele çıkan sesler daha iyi öğrenmeyi sağlıyor

Bilim insanlarına göre belli türlerde sesler dinlemek, bir şeyleri daha kolay öğrenmeyi ya da öğrenilen bilginin kalitesi açısından faydalı olabiliyor. Yakın bir gelecekte bu özellik daha da geliştirilebilir.

Çalışırken arka planda bir podcast ya da müzik dinlemek gibi bir alışkanlığınız var mı? Ya da daha çok sessiz ortamları mı tercih ediyorsunuz? Bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya göre, arka planda rastgele seslerin olması, öğrenme yeteneğini arttırmaya ya da öğrenilen bilginin kalitesi açısından yardımcı olabiliyor.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmanın sonucuna göre arka planda rastgele, yapay olarak oluşturulmuş seslerin yer alması beynimize yardımcı olmaktadır. Bu durumun nedeni ise beynimizin anatomik yapısı olarak belirlenmiş.

Yapay sesler sayesinde beyin açıklığı sağlamak mümkün olabilir

Arka planda rastgele sesler oluştuğu zaman beynimizin plastisitesi artıyor. Plastisite de beynimizin öğrenme kapasitesi ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Temel olarak plastisite arttıkça beynimiz yeni bağlantılar kurmaya ve yeni kanallar oluşturmaya çok daha müsait bir hale gelmektedir.

Elbette bilim insanları burada rastgele şarkılardan bahsetmiyorlar. Yani öyle Spotify’dan açtığımız bir çalma listesi ile öğrenme yeteneğimizi arttırmak pek de mümkün değil. Bu etkiyi tetiklemek için özel bir müzik türünü dinlemek gerekiyor. Bu müzik türüne de Transkranyal Rasgele Ses Uyaranı (tRNS) adı verilmektedir.

tRNS yönteminde kişinin kafatasına elektrotlar yerleştiriliyor ve beynin çeşitli kısımlarına zayıf elektrik akımları gönderiliyor. Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’nden nörolojist Onno van der Groen, bu etkinin umut verici olduğunu ve nörolojik sorunları olan kişilerin öğrenme yetilerini güçlendirebileceğini aktarıyor.

Araştırmada yeni bir çalışma bulunmasa da, tRNS’in önceki çalışmalardaki etkisini değerlendirmesi konusunda önemli olduğu ifade ediliyor. tRNS kısa vadede öğrenmeyi arttırırken uzun vadede ise bilişsel performansın kalıcı olarak artmasına yardımcı oluyor. Geçmiş çalışmalara göre tRNS görsel algılama kapasitesini arttırıyor, veriyi daha verimli işlemeyi sağlıyor ve odaklanma problemine de olumlu yönde etkiliyor. Öte yandan tRNS herkeste aynı etkiyi oluşturmuyot, örneğin hali hazırda süper matematik yapan birinin matematiğini daha da geliştirmiyor. Yeni bir şey öğrenirken fafayda sağlıyor. Araştırmacılar şimdi tRNS’i daha da kullanılabilir hale getirmenin yollarını bulma çabası içerisinde.

Başa dön tuşu