Teknoloji

Türkiye çip üretimine başlıyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çip üretimi için Ankara'da yer ayrıldığını ve şu anda bu yatırım ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde tüm dünyada yaşanan çip krizi hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Çip üretimi yavaşladığı zaman elektronik cihazların ve otomobil üretimlerinin de yavaşladığını belirten Mehmet Muş, bu ürünün telefondan bilgisayara kadar hayatımızın neredeyse her alanında doğrudan ya da dolaylı olarak kullandığımız bir ürün olduğunu ve Tayvan’ın bu konuda çok önmli bir üretici olduğunu dile getirdi. Bununla ilgili Türkiye’nin de yatırımcılarının olduğundan bahseden Muş, Ankara’da belli bir yerin bu konu için ayrılmış olduğunu açıkladı. Durumu, sürekli taşıma suyla değirmen dönmez, cümlesiyle özetleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji bakanlığının bu konuda çalışmalara başladığından söz etti.

Türkiye olarak bu işe girmek istediklerini açıklayan Bakan Muş, bu işin farklı seviyeleri olduğunu, her seviyeyi yürütemeseler de bazı seviyeleri yürütmesi gerektiklerinden bahsetti. Bakan Mehmet Muş, geleceğin artık daha dijital ve teknolojik olacağını belirterek her alanda çipe ihtiyaç duyulacağını ve Türkiye’nin üretici güç olmak istediğini açıkladı. Bunun beraberinde çip üretimi için en önemli ihityacın su olduğunu belirterek bununla ilgili bir hazırlıklarının olduğunu da dile getirdi.

Başa dön tuşu