Teknoloji

Türk yayıncılara Google telif ücreti ödeyecek mi?

Google Türkiye’de yayıncılara telif ödeyecek mi? Teknoloji devi Google, Avrupa ülkelerinde yayıncılara yönelik telif ücreti ödemeye başlamasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. Uzman isimler Google Türkiye’nin yayıncılara telif ödeme olayını konuştu.

Teknoloji devi Google Avrupa ülkelerinde yayıncılara telif ücreti ödeme kararını almasından sonra, Türkiye de bu konuda faaliyet gösteren medya siteleri başta olmak üzere bir çok yayıncı Google Türkiye’de telif ücreti ödemeyecek mi? sorusuna yanıt aramaya başladı. Konuya ilişkin CNN Türk yayınında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, telif ücreti konusunda yakında olumlu sonuç alınabileceğini açıkladı.

KOÇ: TELİF İÇERİK ÜRETİCİSİ, YAYINCILAR İÇİN OLUMLU

Google, Almanya, Fransa ve diğer dört Avrupa Birliği (AB) ülkesindeki 300’den fazla yayıncıya telif ücreti ödemeyi geçtiğimiz günlerde kabul etmişti. Türkiye’nin Google ile telif ödemesi konusunda anlaşması için çalışmalar sürüyor. CNN TÜRK’te yayınlanan Hafta Sonu programına konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, telif düzenlemesinde anlaşma sağlanırsa içerik üretenlerin daha çok kazanmasının yolunun açılacağını söyledi.

AB’DE LİNK İÇİN YAYINCI İLE LİSANS ANLAŞMASI ŞART

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de telif anlaşması için dünya örneklerini incelemeye başladı. incelenen örneklere göre, AB’nin 2019 yılında yayımladığı dijital tek pazarda telif hakları ve bağlantılı haklar direktifi, dijital platformlar ile medya içeriklerini oluşturanların haklarını ve bu kişilerin söz konusu içerikleri toplayan, hizmet sağlayıcılarla arasındaki ilişkileri düzenleyen yeni kurallar getirdi. Buna göre bir gazetenin internet sitesindeki haber internet arama motorundan görüntülenecekse, internet arama motorunu işleten firmanın ilgili gazetenin sahibiyle bir lisans anlaşması yapması gerekiyor. Belirlenen kuralların ihlali durumunda para cezası verilebiliyor. Para cezasına uymama durumu oluştuğunda ise ilgili platformların engellenmesi gibi ek yaptırımlar söz konusu olabiliyor.

KOÇ: FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU GÜNCELLENMELİ

Peki, Türkiye’de de dijital telifin yolunu açacak düzenlemeler ne? Ali Taha Koç, “Fikri Sanat Eserleri Kanunu’nda değişikliğe ihtiyacımız var” dedi.

2019 yılında yürürlüğe giren AB Direktifinin medya kuruluşları ile dijital platformlar arasındaki ilişkileri düzenleyen kurallara benzer mekanizmalar yürürlükte olan Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda (FSEK) yer almıyor. Bu nedenle kanun hükümlerinin dijital alandaki fikir ve sanat eserleri özelinde güncellenmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu