Teknoloji

Türk Uzay Yolcusu imzaları attı, yolculuğa hazır!

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için ABD merkezli Axiom Space ile bir ortaklığa adım atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, firma ile Paris’te gerekli imzaların atıldığını ve anlaşmanın sağlandığını aktardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini üstlenen “uzay yolcusu” olmaya hak kazanan aday için eğitim ve uçuş hizmeti alabilmek adına Axiom Space ile iş birliği içerisinde olacağını katardı.

Türk yolcuya eğitim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ülkemizin önemli anlarından biri olan Cumhuriyet’imizin 100. yılında yine önemli bir gelişmeye daha imza atmış bulunuyoruz. Seçim süreci halen devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmetleri için Axiom Space ile iş birliği gerçekleştireceğiz. Milli Uzay Programı sayesinde hayallerimiz artık daha da ötesinde bir gurura dönüşüyor.” Açıklamalarında bulundu.

Axiom Space şirketi, Türkiye’nin uzay araştırma yeteneklerini genişletmek ve ulusal bir insanlı uzay programı oluşturma çabalarının bir parçası haline getirilerek Türkiye’ye eğitim ve uçuş hizmetlerini sağlayacak. Şirket, Türk uzay yolcusunun yerçekimsiz ortamda gerçekleşecek olan uzaydaki bilimsel araştırmalara da gerekli imkanları sağlayacak.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde eğitim ve uçuş hizmetleri için TÜBİTAK UZAY ile Axiom Space arasında şartlar sağlanarak gerekli imzalar atıldı. Paris’te gerçekleşen imza töreni; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Axiom Space CEO’su Michael Suffredini, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mesut Gökten ve DeltaV Uzay Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu’nun katılımları ile gerçekleşti.

Başa dön tuşu