Sağlık

Tifo hastalığı nedir? Kimlerde görülür

Genellikle tifo kirli olan yiyecekler ile bulaşabilmektedir. Bu hastalığın da gıda ilebulaşan bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer aldığı söylenmelidir. Salmonella isimli olan bakterinin yiyeceklerde bulunması ve yiyecekten sonra vücuda alınması ile birlikte tifo hastalığı kendini gösterebilecek olan bir hastalıktır. Genel olarak mide asidine indikten sonra asidi yok etmeye başlar ve yaşayacak yer bulur.

Hastalığın belirtileri arasında ilk sırada iştah kaybı yer almaktadır. Bunun da asıl sebebi, tifonun mide asidine zarar vermesidir. Halsizlik ile birlikte başlayan durumlar ile birlikte iştah kaybı yoğun bir şekilde hastada görülebilecektir. Bunun yanı sıra yüksek ateş de yine belirtiler arasında yer alacaktır. Tüm bu belirtilerin ilk evrede görülebileceği söylenmelidir. Sonrasında diğer evrelerde koltuk altında olabilecek olan kırmızı renkli lekelerdir. Kabızlık ve dil kuruluğu gibi durumlar da ikinci evrede yer alabilecek olan belirtiler olmaktadır. Eğer tedaviye başlanmamışsa 3. Haftada şuur kaybı yaşanabilecektir. Diğer evrelerde tedavi başlandıktan sonra şuur yerine gelecek ve hasta yavaş yavaş iyileşmeye başlayacaktır.

Genel olarak tifonun oluşum sebepleri arasında yiyecekler gelmektedir. Lağım fareleri ve karasinekler bu tür hastalığı başlatacak olan mikropları bünyesinde barındırmaktadır. Bundan dolayı da meyve ve sebze gibi besinlerin çok iyi bir şekilde yıkanması gerekecektir. Hastalıktan korunma yollarından birisi de yiyeceklerin taze bir şekilde tüketilmesi olacaktır. Bulaşıcı hastalıklar içerisinde yer alan bu hastalığın en önemli sebeplerinden birisi tarihi geçmiş ya da kirli olan gıdaların tüketilmesi ile başlayacaktır. Hijyenin iyileşen hastalar üzerinde de çok büyük öneme sahip olabileceği söylenmelidir. Ayrıca ağız bakımına da her zaman önem vermek gerekir. Özellikle halka açık olan pilajlarda pek fazla bulunmamak hastalığın riskini en aza indirecek olan durumdur.

Başa dön tuşu