Sağlık

Saçı en çok beyazlatan gıdalar incelendi, bunlardan uzak durun

Beyaz saç tellerinin oluşması yaştan kaynaklı olarak algılanabilir ancak kimi genetik kimi zaman da tükettiğimiz besinlerin sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Sağlıksız gıdalar veya sağlıklı olmasına rağmen çok fazla tüketildiğinde saçlarınızı gözle görülür bir şekilde beyazlatabilir ya da zaten mevcut olan saç beyazlarınızın sayısını arttırabilir.

Saçlarda beyazlaşma ya da grileşme gibi sorunlar bazı kişilerde genetiktir. Bazı bireylerde beyaz saçlar çok erken oluşurken bazılarında ise geç yaşlarda görülebilmektedir. Dış etkenler de beyazlaşma ve grileşmeyi büyük oranda etkilemektedir. Uzun süre yaşanan stres, ilaç kullanımı hatta diyetler de diğer nedenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte sofralarınızdan uzak tutmanız gereken 3 besin bulunmaktadır. Bu besinler büyük oranda saçları beyazlatır.

Şeker: rafine şeker sadece bir besin maddesi olarak kabul edilemez, aynı zamanda çok fazla bilinmeyen bir etkisi olarak doğal saç renginize de büyük oranda zarar verir. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre; tatlı toksin, saç kökleri için gerekli olan vitamin ve besinlerin emilimini ve melanin pigmentinin işlevsel üretimini azaltır hatta tamamen durdurabilir. Bunlara ek olarak da sağlıklı saçlar için önemli bir protein emilimine ciddi oranda zarar vermektedir.

Alkol: aşırı ve sürekli olan bir alkol tüketimi, besin kaynakları üzerinde birçok yönden olumsuz ve zararlı etkilere yol açmaktadır. Alkol mide ve bağırsak zarına zarar verebilir, bu durum ise besinler de mineral ve vitamin emilimini olumsuz yönde etkiler. Hasarlı bir karaciğer işlevini tam olarak yerine getiremez ve mevcut beyaz ya da gri saçların artışına sebebiyet verir.

Hayvansal kaynaklı protein: kasları korumak, hayati maddeleri düzgün bir şekilde taşıyabilmek ve ayrıca sağlıklı saçlara sahip olabilmek için vücudumuz proteine ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla hayvansal protein tüketmek ise beyaz saç çıkarmaya teşvik eder. Bunun sebebi ise vücut tarafından kullanılmayan proteinin ürik asit seviyesini artırmasıdır. Bu sadece gut hastalığını değil, bunun yanı sıra gri saçları da destekleyen hiperasiditeye yol açmaktadır. Bu durumda da vücut asitlenmeyi telafi edebilmek için depoladığı mineralleri kullanması ile açıklanabilmektedir. Sonuç olarak da besinler başka maddelerin üretiminde eksik kalmış olur.

Başa dön tuşu