Teknoloji

Ölüleri geri getirmek artık mümkün olabilir mi?

Araştırmacılar beyin fonksiyonlarını geri getirmeyi başardıkları domuzların diğer organlarını da canlandırmayı başardı.

Yale Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bilim insanları, ölümlerinin üzerinden birkaç saat geçen denek domuzlarına diyaliz makinesine benzeyen bir makine ile kendilerinin keşfettiği bir karışım pompalayarak domuzların organlarında canlanma olduğu gözlemlendi.

Bilim insanları, ölü domuzlara OrganEx adını verdikleri karışımı enjekte ederek vücutlarında soğumanın durduğunu ve kalp, karaciğer, böbrekler ve beyin de dahil olmak üzere organlardaki hücrelerin canlandığını gözlemledi.

Araştırmacıların hedefi, ölüm saatinin üzerinden uzun zaman geçmiş olsa dahi, organları geri canlandırmayı sağlayabilmek. Araştırmacı ekibin bir diğer hedefi de beyin ve kalp felci geçirdikten sonra bu organlarda gerçekleşebilecek olan daha büyük hasarları önleyebilmek.

Yale Üniversitesi’nde gerçekleşen bu araştırmayı takip eden biyoetik uzmanı Stephen Latham, bulguların yalnızca ilk adım olduğunu dile getirirken insanlar üzerinde uygulamak için daha çok uzak bir yöntem olduğunu da vurguladı.

Araştırma ekibinde bulunan Nörobilim Uzmanı Dr. David Andrijeviç çalışma hakkında ne beklediğimizi bilmiyorduk ifadelerini kullandı.

Gelişmekte olan teknolojilerin etik, yasal ve sosyal yönlerini ele alan Duke Üniversitesi’nden hukuk profesörü Nita Farahany de çalışma hakkında inanılmaz, akıllara durgunluk veren bir şey ifadelerini kullanırken akabinde ölümün tanımıyla ilgili yeni soruların gündeme geleceğini de ölümün bir varoluş hali olduğunu bildiğini ifade ederken ortaya çıkan yeni durum için ölüm geri döndürülebilir ya da geri döndürülemez bir şey mi? sorusunun akıllarını kuramayacağını belirtti.

Çalışma birkaç yıl önce araştırma grubunun bir mezbahadan alınan ölü domuzların beyinleriyle benzer bir çalışma yapmasının ardından ortaya çıktı. Domuzların ölümünden dört saat sonra bu grup BrainEx adını verdikleri OrganEx’e benzer bir karışımı deneklere aşılayarak işlem sonrası ölmesi gereken beyin hücrelerinin yeniden canlandırılabileceği gözlemlendi.

Bu durumun ardından Yale Üniversitesi’ndeki çalışma ekibinin bir başka üyesi Dr. Zvonimir Vrselja, kullanılan bu karışımın tüm vücudu yeniden canlandırıp canlandıramayacaklarını sorması ile başladı.

Uzmanlar keşfedilen bu yöntem ile birlikte organ naklinin de gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini tartışıyorlar.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi etik uzmanı Brendan Parent, kabul görülen tıbbi ve yasal ölüm tanımını ele alarak organlarda işlev bozukluğu olup olmayacağını olacaksa ise ne tür bir bozukluk olacağı sorusunu ortaya attı.

Başa dön tuşu