Teknoloji

NASA Mars’a 2 araç daha yolluyor

NASA, 2027 yılında Mars'a iki araç daha gönderecek. Araçların 2033 yılına kadar Mars kayalarını, toprak örneklerini Dünya'ya getirmeleri hedefleniyor.

NASA, Mars çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ingenuity sayesinde topladığı örnekleri Dünya’ya getirmek için çalışıyor. Uzay ajansı, çarşamba günü bu nadir örneklere ulaşabilmek için yeni planını açıkladı.

NASA, Kızıl Geegen’den toplanan örnekleri Dünya’da incelemek için 2027’de Mars’a iki araç daha göndereceğini duyurdu. Araçların 2033’te Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor. Tekerlekler ve kıskaçlar ile donatılacak iki araç da Ingenuity’den esinleniyor. NASA’nın Mars numune programı direktörü olan Jeff Gramling yaptığı açıklamada, örnekleri geri getirmek için Perseverance’a güvenebileceğimizi ve helikopterleri de yedek araç olarak eklediklerini belirtti. 30 kadar numune, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından ortak bir görevdede geri getirilecek. Numuneleri alma görevinde; Perseverance’ın 18 Şubat 2021’de Mars’a indiğinde Ingenuity ile yaptığı gibi iki yeni helikopter olacağı bildirildi. O zamandan beri, Ingenuity 29 başarılı uçuş gerçekleştirdi ve Perseverance da 11 örnek topladı.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde çalışan Meenakshi Wadhwa, en son alınan örneğin ise Mars’ta hayat olduğuna dair kanıtlar sunabileceğini söylüyor.

Başa dön tuşu