Sağlık

Mide Kanaması Nedir, Neden Olur

Mide kanaması veya üs bağırsak kanaması yemek borusuna ait olabilir, mideye ait olabilir veya on iki parmak bağırsağına ait olabilir. Kanamalarında dışkı veya kusur kustuğunda hastanın kustuk rengi kanamayı gösterir.

Mide kanamasının nedeni mide de olan bir iç örtü harabiyetidir. Eğer romatizma l bir ilaç almışsanız yani aspirin almışsanız bunun yarattığı direk etki ile birlikte veya mide as itini artıran mide asitinden örtüyü koruyan sümüksü denilen mukuz tabakasının harabiyet’iyle ortaya çıkabilir. Kezza mide ülserine neden olan helikobakter pilori gastriti de yine bu tip mukuzzadaki bozulmaya, mide as itinin iç örtüye zarar vermesine ve yaraların oluşmasına neden olarak mide kanamasının nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Mide kanamalarından en önemli nedenlerden birisi de mide kanseridir. Mide kanserinin iç örtüden çıktığı bilinir. İç örtüden çıkan mide kanseri belirli bir boyuta ulaştıktan sonra damarların beslenememesi nedeniyle ülserleşir ve kanamaya başlar.

Mide Kanaması Nasıl teşhis Edilir

Eğer bir insan kuspuğun da kahve telvesi gibi bir renkten bahsediyorsa veya bir hasta dışkısının katran gibi parlak simsiyah olduğunu söylüyorsa bu hastada üstten gelen yemek borusu, mide, yada on iki parmak borusundan gelen bir kanama olabilir. Hastanın yemek borusuna ait, mideye ait, yada on iki parmak bağırsağına ait olan bir ülser iç örtüsünü bozan bir yaranın varlığı ve bunun damarı açması nedeniyle kanama ortaya çıkar.

Sebeplerin en başında gelen ülser kanamadır.
Erezyon denilen ülserden daha sık olan kanamalarda özellikle romatizma l ilaçların yada aspirin alımıyla ortaya çıkar.
Özofagus varisleri denilen Karaciğer sirozunda görülen yemek borusundaki varislerin açılmasıyla ortaya çıkar.
Baş dönmesi
Göz kararması
Ayakta duramama
Halsizlik
Bayılma ve Şok

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir

Mide kanaması tedavisinde en önemli sorun midenin neden kanadığının bilinmesidir. Eğer mide kanamasının nedeni midede oluşan yaralar ise ve bunun nedeni de mide is iti ise as it azaltıcı tedavi bu kanamanın tedavisi için şarttır. Bunun dışında midenin kanamasını sağlayan yaranın nedeni bir helikobakter pilori gastriti ise ülserin as it azaltıcı tedavisinin yanı sıra nöksürün önlenmesi içinde helikobakteri denilen mikrobun tedavisi yapılır. Mide kanamasının nedeni eğer bir kanserse kanser cerrahi olarak tedavi edilir. Mide kanamasının nedeni damarsal bir olaysa yani karaciğer silotu gibi bir hastalığa bağlı varislerin kanam asıysa ona ait özel olarak endoskopik bantlama yada sıkero terapi denilen yöntemle mide kanaması tedavi edilir.

Başa dön tuşu