Sağlık

Koronavirüs geçiren kişilerin beyni açılınca gerçek ortaya çıktı

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yürütülen yeni bir çalışma, koronavirüsün beyni ne ölçüde etkileyebileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, yaş ortalaması 62,5 olan ve COVID-19’dan hayatını kaybeden 44 kişinin otopsi sonuçlarını inceledi. Tamamı COVID-19 aşısı olmayan bu kişilerin cesetlerine Nisan 2020 ile Mart 2021 tarihleri ​​arasında otopsiler yapıldı.

Araştırmacılar, cesetlerden 38’inin kan plazmasında COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü buldu. 11 cesedin sinir sistemi dokuları da dahil olmak üzere cesetlerin farklı kısımlarında veya sıvılarında da RNA tespit edildi. Cesetlerden birinde hipotalamus ve beyincikte, her ikisinde de omurilik ve bazal ganglionlarda SARS-CoV-2 RNA’sı bulundu. Araştırmacılar, SARS-CoV-2 RNA’sının beyinde neden olduğu hasarın “daha az” olduğu sonucuna vardı.

Bu çalışma, virüsün beyne ulaşmasını ve potansiyel olarak zarar vermesini önlemek için aşı olmak da dahil olmak üzere COVID-19’a karşı önlem almanın önemini vurgulamaktadır. Ayrıca vücut üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için virüs üzerinde sürekli araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Başa dön tuşu