Sağlık

Kalbi çürüten besinler listelendi

Sağlığına dikkat etmek isteyen kişilerin özellikle bazı besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Bu zararlı besinlerin içerisinde bulunan sodyum, şeker ve yüksek oranda kötü yağlar kalp ve damar sağlığı için büyük oranda tehlike içeriyor. Uzmanlar kalp sağlığını riske atan yiyeceklerin listesini açıkladı.

Bu listenin içerisinde; sofra tuzu, salata sosları, cipsler, konserve sebzeler, kızarmış patates, mısır gevrekleri, ve ketçap yer alıyor.

Sofra tuzu: Tuzun içerisinde bulunan sodyum minerali yüzünden kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Salata Sosları: Hazır sosların içeriğinde büyük oranda gizli şeker ve tuz içermektedir. Uzmanlar salata soslarının sağlığı bozduğunu açıkladı.

Cipsler: Cipsler kolesterol, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli hastalıklara yol açan son derece zararlı yiyecek grubu listesinin başını çekmektedir.

Konserve Sebzeler: Konserve sebzeler çevre ve sağlık örgütlerinin yaptığı yeni bir araştırmaya göre hazır konserve kutularında satılan gıdaların yüksek miktarda BPA içerdiğini ortaya koydu. BPA adlı kimyasalın bazı sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir.

Kızarmış Patates: Patates kızartmaları içinde bulunan yüksek orandaki doymuş yağ nedeniyle kalp ve damar hastalıklarına ortam oluşturmaktadır.

Mısır Gevrekleri: Amerikan Gıda Dairesi tarafından Mısır gevreği obezite, iltihaplanma, yüksek kolesterol ve diyabete zemin hazırlayan aynı zamanda kalp sağlığını tehdit eden bir besin olarak belirlendi.

Ketçap: Sadece iki yemek kaşığı ketçap 320 miligram ketçap içermektedir.

Kalp ve damar sağlığı için bu besinlerin azami miktarda hatta gerekmedikçe hiçbir şekilde tüketilmemesi en doğrusudur.

Başa dön tuşu