Teknoloji

IOS 16’nın yeni özelliği sahte kulaklık kullananları bir hayli üzeceğe benziyor

Geçtiğimiz günlerde Apple, yaptığı bir etkinlikte IOS 16 sürümünün tanıtımını gerçekleştirmişti. Yeni sürümde sahte bir kulaklık (AirPods) bağlandığı zaman ürünün sahte olduğuna dair uyarı gelecek.

Geçtiğimiz günlerde etkinlik düzenleyen Apple, yeni akıllı cihazlarını ve işletim sistemlerinin kullanıcıları için tanıtımını gerçekleştirdi. Çakma olarak tabir edilen sahte AirPods ürün kullananlar, iOS 16 güncellemesiyle birlikte hayal kırıklığına uğrayacak.

Çinli firmalar, ürettikleri sahte Apple aksesuarlarının iOS işletim sistemi tarafından orijinal olarak algılanmasını sağlayacak bir açık bulmuştu. Uzun zamandır piyasada satılan sahte AirPods’lar, artık iPhone ve iPad tarafından tespit edilebilecek durumda.

iOS 16 güncellemesi yapanlara sahte AirPods uyarısı gelecek!

Tanıtımı yapılan yeni sürümde özelleştirilebilirliğe öncelik tanıyan Apple, iOS 16 ile birlikte kilit ekranında önemli değişikliklere gitti. Tamamen özelleştirilebilir duruma gelen kilit ekranı, kullanıcıların beğenisini şimdiden kazanmaya başladı.

iMessage uygulamasında sıkça kullanılan emoji ve gif gibi özelliklerin yanı sıra sosyal ağ işlevselliği de eklendi. Özellikle ABD’de oldukça yüksek kullanım oranına sahip iMessage uygulaması için ayrı olarak gönderilen mesajı düzenleme ve geri alma özellikleri de eklendi.

AirPods’lar doğrulanamıyor

Apple, orijinal olmayan Lightning kablolar için daha önce aldığı önlem ile ekranda bu aksesuar desteklenmiyor uyarısını ekrana yansıtırken diğer sahte aksesuarlar için de benzer bir güvenlik önlemi geliştiren şirket, ekranda “AirPods’lar doğrulanamıyor” uyarısını kullanıcılarına göstermiş olacak.

Uyarı metninin altında ise Bağlanma ve Bluetooth Ayarlarında Bağlan butonları yer alıyor. Cihazında sahte AirPods kullanmak isteyen kullanıcılar, bu işlemi sadece Bluetooth Ayarları menüsünden gerçekleştirebilecek.

Bazı şirketlerin sahte AirPods’ları orijinal adı altında sattığını biliyorduk. Bu gelişme sonrasında, sahte aksesuar dolandırıcılığının büyük oranda azaltılması bekleniyor.

iOS 16 güncellemesi alacak iPhone modelleri:

iPhone 13 mini, iPhone 13, iP

iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max

iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max

iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max

iPhone Xr, iPhone Xs, iPhone Xs Max

iPhone X

iPhone 8, iPhone 8 Plus

iPhone SE, iPhone SE (2022)

Başa dön tuşu