Teknoloji

Fast Foodlar da sigaranın zararına eşdeğer

Hepimiz sigara içmenin sağlıksız olduğunu biliyoruz. Ancak bilmediğimiz bir şey var ki endüstriyel beslenme, vücuda sigara içmekten çok daha zararlı.

2019 yılında yapılan büyük kapsamlı bir çalışma sonucunda, sağlıksız beslenmenin sigaradan bile daha ölümcül olduğunu ortaya koydu. Hatta yine yapılan çalışma gösteriyor ki, dünya üzerinde her yıl 11 milyon kişinin ölümüne sebep olarak endüstriyel beslenme gösterilmiş.

Kötü beslenme asla sadece abur cubur, fast food ürünler olarak algılanmamalı. Bu kapsamda araştırmacılar yediklerimiz kadar yemediklerimizden de sorumlu olduğumuz konusunda bizleri uyarmaktadır.

Araştırmacılar; meyve, sebze, baklagiller, ve kuruyemiş gibi sağlıklı beslenmeye yöneltecek politikalar oluşturulması taraftarı. Yani içerisinde trans yağ barındıran besinler ne kadar sağlıksız ise bir günlük beslenmenizde sağlıklo besinlerin yer almaması da vücudunuz ve organlarınız için bir o kadar tehlile arz etmektedir.

Lancet Tıp Dergisinde yayımlanan bir araştırmada, 195 ülkede insanların yaptıkları diyet analiz edilmiş. Araştırma sonucunda kötü beslenme; kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve diyabet gibi hastalıkların tetiklediği ölüm için büyük bir risk faktörüne ortam oluşturmaktadır.

Bu araştırmada bilhassa, sigara ve alkol gibi maddelerin zararı da hesaplandığında kötü beslenmeye oranla daha düşük risk faktöründe olduğu belirlenmiş. Washington Üniversitesinde araştırmacı sağlıksız beslenmenin sigara ve ona benzer maddelere göre hastalıkların oluşmasında daha büyük etkilere sahip olduğu ortaya konmuştur.

Başa dön tuşu