Sağlık

Farkında olmadan salladığınız bacakların ardında çok önemli sebepler yatıyor olabilir!

Bir çoğumuz otururken farkında olmadan kendimizi bacaklarımızı sallarken buluyoruz. Bu durumun altında birçok sebep yatıyor olabilir.

Farkında olmadan başladığımız ve sonradan fark ettiğimiz bacak sallama durumu, şiddetli bir titremenin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma sebep olarak tıpta herhangi bir tanı henüz konulmamış olsa da farkında olmadan gerçekleşen bu davranışın ardında bazı nedenler yatıyor olabilir.

Huzursuz bacak sendromu: Bacak titremelerinin ardında RLS yani huzursuz bacak sendromu yatıyor olabilir ancak huzursuz bacak sendromunda titreyen bacak hiçbir şekilde kontrol edilemez bir durumdadır. Bunun yanı sıra bu durum sadece geceleri uykudayken ortaya çıkmaktadır ve ancak titremesi ile aniden anlaşılabilir ve yalnızca fark edildiği zaman durdurulabilir.

Genetik sebepler: Esansiyel tremor adı verilen, genetik olarak aileden gelen genler sebebi ile oluşan bu durum mutasyona uğramış genler tarafından ortaya çıkar, ellerde ve ayaklarda belirtileri görülmektedir.

Stres, sıkıntı zamanları: Uzun süre devam eden can sıkıcı, stres yaratan durumlar ile başlar ve durumu oluşturan sebep ortadan kalkana ya da azalana kadar devam edebilmektedir.

Kaygı bozuklukları: Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan kaygılı bozukluklarında ortaya çıkan bacak sallama ve titretme olayı kalbin hızı bir şekilde atması ile birlikte kendini ortaya çıkarmak için beynin uyarılması ve böylece bacağın titremesine sebep olmaktadır.

Tiroid bezlerinin normalden hızlı çalışması: Aşırı aktif bir durumda çalışan tiroid bezleri de vücudun metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan hormonları ürettiğinden bu hormonlar çok fazla üretildiği taktirde bacakların istemsiz bir şekilde sallama ve titretilmesinde etki etmektedir.

Alkol tüketimi: Fazla alkol tüketimi beyindeki dopamin seviyesine etki etmektedir. Alkol alınmadığı taktirde, bu durum ortadan kalkacağından istemsiz olarak bacaklar sallanmaya veya titremeye başlar.

Başa dön tuşu