Sağlık

Evde Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Evde cilt bakımı için uygulanacak yöntemler sayesinde bütçeyi aşmadan daha bakımlı ve parlak bir cilde sahip olmak mümkün. Cilt bakım kürleri kadın erkek fark etmeksizin her yaşta uygulanabilir. Sorunlu bir cilde sahip olmak daha fazla özen gösterilmesi gerektiği anlamına gelir. Sivilce, siyah nokta, akne, aşırı yağlanma veya hassas ciltlerin öncelikli olarak uzman desteği alması ve elbette beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Bu sorunlara neden olabilecek sağlık sorunları öncelikle saptanmalı ve ona göre cilt tedavisi uygulanmalıdır.

Evde cilt bakımı sıralaması sabah ve akşam rutin olarak ilk etapta cilt temizliği ile başlar. Derinlemesine temizlenen cilde tonik uygulandıktan sonra uygun bir ürün ile nemlendirilir. Temizlene işlemini doğal sabunla yapmak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Tonik olarak gül suyu, elma sirkesi, limon, salatalık gibi doğal ürünler kullanılabilir. Evde cilt bakımı doğal maske yöntemleri arasında yumurta da kullanılmaktadır.

Yüz Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Öncelikle kirden ve yağdan arındırılmış cilt için tonik olarak elma sirkesi ve limondan oluşan bir karışım yapılabilir. Sirkenin arındırma özelliği sayesinde daha parlak bir cilt elde edilir. Renk tonu eşitlenir. Limonun birkaç damlası yeterli olacaktır. Kurutma özelliği ile sivilce ve akneye eğilim gösteren cildin yağ dengesi sağlanmış olur. Sonrasında cilt yapısına uygun nemlendirici kullanılmalıdır. Hassas ve alerjik ciltlerde limon kızarıklık yapabileceğinden miktarına dikkat etmek gerekir.

Haftada bir yapılabilecek cilt bakım maskeleri; bir çay kaşığı zeytin yağı, yarım çay kaşığı bal ile karıştırılarak cilde nem vermesi için uygulanabilir. Rendelenmiş ya da püre haline getirilmiş salatalık içerisine birkaç damla sütle karışım hazırlanarak cilde sürülür. Bu sayede nemli ve parlak bir cilt elde etmek mümkündür. Evde cilt bakımı yöntemleri arasında kahve telvesi de kullanılır. Cilde sürülen kahve telvesi peeling etkisi gösterir. Uygulanacak bu maske yöntemleri cilt üzerinde on veya on beş dakika kadar bekletilir. Su ile durulanmalıdır.

Yumurta Akı İle Daha Sıkı Bir Cİlt

Üç günde bir veya haftada bir uygulanacak evde cilt bakımı yöntemleri arasında en yaygın olanı yumurta akı maskesidir. Yumurta akı içerisine bir çay kaşığı toz şeker, bir damla limon, ihtiyaca göre bir iki damla zeytin yağı damlatılarak köpürünceye kadar karıştırılır. Bu karışım cildin göz çevresi hariç tamamına sürülürek on, on beş dakika kadar bekletilir. Bu süre içerisinde maske kuruyarak cildi sıkılaştırır. Yıkama işlemi sadece su ile yapılmalıdır. Sonrasında gül suyu ile gözeneklerin daha da sıkılaşması sağlanabilir. Düzenli olarak uygulandığı takdirde daha parlak ve sıkılaşmış bir cilt elde edilir.

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Her yaştan insanın daha pürüzsüz ve bakımlı cilde sahip olmak istemesi kimi zaman uzun bir yolculuktur. Özellikle sorunlu ciltler için bu durum geçerlidir. Dış faktörlerin cilde etkisi tartışılmaz olduğu gibi beslenme şekli de önem taşımaktadır. Yağlanma, sivilce, siyah nokta, akne, cilt kuruluğu gibi sorunlar bu sebeplerden kaynaklanır. Bol su içmenin çok faydası olduğu gibi cilt için de oldukça önemlidir. Mevsim koşulları yüzünden cilt yapısı da hasar görebilir. Güneş ve soğuk hava cildi yıpratan etkilere sahiptir.

Cildi rutin olarak temizlemek ve nemlendirmek, istenmeyen cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur. Her sabah ve akşam temizlenen cilt, sonrasında uygun bir ürünle nemlendirilmelidir. Haftada bir yapılacak bakım maskeleri cildin tazelenmesine yardımcı olur. Evde cilt bakımı yöntemleri ile doğal ürünler kullanarak cilde zarar vermeden gerekli özen sağlanmış olur. Daha pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilt için; uyku düzeni, beslenme şekli ve bol su tüketimi dikkat edilmesi gereken en önemli uygulamalardır.

Başa dön tuşu