Sağlık

Eriği bununla birlikte yemenin tadı bir başka, ancak çok büyük tehlike yaratıyor!

Yaz denince akla gelen ilk meyve istisnasız eriktir. Yeşil iri ve sulu, hele de bununla birlikte yiyince tadından yanına yaklaşılmıyor!

Eriğin birçok çeşidi mevcut. Ancak en çok süt eriği seviliyor. Yemyeşil, çıtır ve sulu sulu bir eriği özellikle tuza banarak yiyince tadında doyum olmuyor! Fakat son yapılan araştırmalara göre eriği tuza bandırarak yemenin sağlık açısından oldukça zararı bulunmaktadır.

Yeşil erik sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Yaz ayları başladığı zamanlarda erikler dallarından fışkırmaya başlıyor ve her yaş grubu tarafından oldukça ilgi görüyor. Özellikle tuza bandırılarak tüketilen eriğin tadına doyum olmuyor. Ancak bu şekilde eriği tüketmenin faydadan çok zararı oluyor.

Eriği tuz ile tükettiğiniz taktirde erik fayda yerine vücuda oldukça zarar vermektedir. Erik ile birlikte tuz tüketildiği taktirde vücut gereğinden fazla ödem tutar. Ayrıca yüksek tuz alımı tansiyonun yükselmesine de sebep olur ve böbreklerin üzerine oldukça yük binmiş oluyor.

Yeşil eriğin faydaları

Anti aging içeriği sayesinde cildi yenileme özelliğine sahip olan yeşil erik, cilt lekeleri üzerinde de oldukça etkilidir. Cilt tonunda oluşan eşitsizliğin önüne geçer ve bağ dokusunu yeniler.

Yeşil erik yoğurt ve ayran gibi besinler ile birlikte tüketildiğinde kalsiyum emilimine fayda sağlar. Bu özelliği sayesinde, kemik ve diş sağlığı üzerinde bir hayli olumlu etki yaratmaktadır.

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip olan erik, vücuttaki demir emilimini artırır ve kan dolaşımını düzene sokar.

Diyet listeleriniz ve ara öğünleriniz için en ideal besinlerden biridir.

Lif ile zenginleştirilmiş besin özelliği sayesinde kabızlık sorunun giderilmesine yardımcı olur.

Başa dön tuşu