Teknoloji

Dünyadaki oksijen birkaç saniyeliğine kaybolursa felaket olur

Oksijen sadece insanların yaşaması için değil tüm canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için dolaylı ya da direkt ihtiyaç duyduğu bir madde. Oksijenin sadece 10 saniyeliğine tükendiğini farz edersek meydana gelen olaylar tüm dünya için tam anlamıyla bir faciaya dönüşür.

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler yaşamlarını sürdürebilmek için; su, oksijen ve besin gibi temel maddelere gereksinim duymaktadır. Su ve gıdanın yok olduğunu düşünelim. Canlıların vücut yapısını göz önünde bulundurduğumuzda kendilerine bir süre yetecek kadar su ve gıdayı depolayabilirler. Ancak oksijen anlık yani saniyeler içinde alınıp geri verilen ve doğduğumuz andan öldüğümüz ana kadar tüm yaşam boyunca devam eden bir yaşam fonksiyonudur. Oksijen birkaç saniyeliğine yok olursa canlıların ve tüm dünyanın felaketine yol açar.

Birçoğumuz eğer oksijen olmasaydı nasıl bir yaşam sürerdi, acaba yaşayabilir miydik sorularını aklımızdan geçirmişizdir. Oksijenin sadece 10 saniyeliğine yok olması demek; önü arkası kesilmeyen felaketlere yol açılması demektir.

Canlılar için 10 saniye nefessiz kalmak çok da korkutucu bir durum gibi gelmiyor. Birçok insan belki dakikalarca nefesini tutabilir. Ancak oksijenin olması demek vücudumuzun yarısından çoğunun yani yüzde 60’ının olmaması demek anlamına gelmektedir. Bunun yanında dünyada yaşanacak olan olaylar da cabası.

Oksijenin 10 saniyeliğine yok olduğunu düşünelim. Dünya üzerindeki yeraltı ve yeryüzündeki tüm sular tamamen yok olurdu. Suyu oluşturan elementlerden hidrojen, periyodik cetvelin en hafif elementi olduğundan bir daha asla geri getirilemezdi. Bu bağlamda, bugüne kadar yapılan çalışmaların hiçbirinde laboratuvar ortamında suyun elde edilemediğini de göz önüne alırsak durumun ölümcül sebeplere yol açabileceğini ön görüyor olmalıyız.

Yaşamımızı sürdürdüğümüz, hava koşullarından kendimizi koruduğumuz, başımızı altına sokabildiğimiz evlerimizin hiçbiri ortada kalmaz, toz yığınından başka bir şey ifade etmezdi. Unutulmamalı ki betonu oluşturan temel bileşenlerin içinde oksijen de yer almaktadır.

Atmosfer basıncı yüzde 20 azalacağından insanların tümünün iç kulağı şiddetli bir şekilde patlamaya maruz kalırdı.

Dünya üzerinde uçuş yapmaya hazırlanan tüm uçaklar bir anda yere çakılır, uçuş halinde olan uçaklar ise oksijenin olmadığı süre boyunca havada asılı kalırdı.

Güneşten gelen ışık; havada bulunan parçacıklar sayesinde dünyaya yayılır. Oksijen atmosferde yüzde 21 gibi bir dilimi kaplar bu da beşte bir oranına tekabül eder. Yani oksijen yok olduğunda dünyamız beşte bir oranında daha karanlık olacaktır.

Dünya mantosunun yüzde 45’i oksijenden oluşur. Oksijenin yok olması demek dünyanın yörüngesinden çıkıp çok hızlı bir şekilde boşluğa çakılması demektir.

Fakat bu saydıklarımızın hiçbirinden korkmanıza gerek yok. Bu olayların hiçbirinin yaşandığını görmeden küle dönmüş olursunuz. Çünkü; vücut ağırlığımızın yüzde 60’ı oksijenden oluşur ve tüm hücrelerimizde mevcuttur. Oksijenin 10 saniye yok olması demek; birkaç saniye içinde canlılardan eser kalmayacağı dünya felaketlerinin ardı arkasının kesilmeyeceği anlamına gelmektedir.

Başa dön tuşu