Sağlık

Dilinizin rengi hastalığınızın ne olduğunu söylüyor!

Her insanın dil rengi birbirinden farklı olabilir. Farklı renkte olan bu dil renkleri belli başlın hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır.

Alanında uzman kişiler, dil rengi ve şeklinin birçok şeyi göstergesi olduğunu ortaya koyuyor. Daha önce dilinizin ne renk olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Etmediyseniz bundan sonra incelemenizde fayda var. Çünkü bir rahatsızlığınız varsa ya da o rahatsızlığa yol açacak belirtiler oluşmaya başlamışsa; dilinizin alacağı renk bu sorunu ortaya koymaktadır. Prof. Dr. Ali Cımbız konu hakkında açıklamalarda bulundular.

Sarı dil rengi

Kırmızı dil rengi vücuttaki iltihap miktarının çok fazla olduğuna işaret eder. Fakat dil üzerinde sarı renkte bir tabaka meydana gelmişse bu durumda vücutta çok uzun bir süredir iltihap olduğunun göstergesidir. Eğer dilinizin üzerinde oluşan bu sarı renkli tabakayı fark etmişseniz en kısa sürede bir hekime danışmanızda fayda var. Vücutta böyle bir belirtinin oluşmasına sebep olan hastalık kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık türü değildir.

Dilin beyaz olması, cildin renkli olmasını sağlayan hücrelerin ölmeye başladığına işaret eder. Bu belirtinin oluşması sonucunda; deri üzerinde beyaz lekeler meydana gelir. Bu hastalığa vitiligo ismi verilir ve beyaz lekeler meydana gelirken; yüz, dudak, eller ve ayaklar da koyu bir renk almaya başlar.

İdrar kokusu da sağlık hakkında bilgi verir

Vücudunuzun kokusu da dilinizin rengi gibi sağlığınızın hakkında size bilgi vermektedir. Görülen bazı hastalıklar vücut kokunuzun değişmesine yol açmaktadır. Bazen vücudunuzu dinlemek evham yapmak kadar ileri gitmedikçe sizlere oldukça fayda sağlar. Bunlara örnek verecek olursak idrarınızdan çürük yumurta kokusu alıyorsanız sindirim sisteminde, aseton kokusu alıyorsanız diyabet yani şeker hastalığına ve bal kokusu alıyorsanız da sistin hastalığının belirtileri verilebilir.

Başa dön tuşu