Sağlık

Dermatologlardan uyarı geldi, yapılan bu hata cilt kanserine yol açıyor

Hemen hemen herkes daha güzel, daha alımlı ve daha sağlıkta görünmek isteriz. Bu sebepten farklı bakım kremleri, günler geçtikçe gelişen teknoloji ve bunun yanında ilerleyen teknikler nedeni ile isteklerimize anında ulaşabileceğimiz yeni yöntemler ortaya çıkıyor.

Ancak bu yöntemleri uygulamanın ve ışlemleri gerçekleştirmenin faydasından çok zararını görmek de mümkündür. Dermatologlar bu yöntemler için uyarıyor.

Buharlı yüz bakımı

Dermatolog Shirley Chi, yapmayacağı tek cilt bakımının buharlı yüz maskesi olduğunu vurguladı. Özellikle kendisi gibi Rozasea hastası veya hassas bir cilde sahip kişilerin yüzüne buhar uygulamasının gözenekleri açarak cildi temizlemek yerine aksine cildi tahriş edici maddelere daha fazla maruz bırakmaktadır. Bunlara ek olarak buhar ciltteki iltihaplanma riskini de artırmaktadır. Bu da ciltteki kızarıklıkları artırmaya, akne ve gül hastalığı gibi rahatsızlıkların artmasına sebebiyet vermektedir.

Kalıcı doldu yaptırmak

Dolgu yaptırmayı tercih ederken, zamanla parçalanan ve yeniden enjeksiyon gerektiren hyaluronik asit gibi bileşenler kullanan geçici dolgu maddelerini ya da hiç yenileme gerektirmeyen kalıcı dolguları tercih etme şansınız bulunmaktadır. Ancak dermatolog Ranella Hirsch, kalıcı dolgular konusunda özellikle uyarılar yapmıştır.

Dr. Hirsch, bazı silikonlar ve kalıcı dolgular vücudunuzdaki kampleksiyonlarda kalıcı olma riskini artırdığını ifade ediyor. Hiçbir prosedür için tamamen risksiz denemese de geçici dolgularda daha hızlı, geçici ve çoğu zaman geri dönüşü yapılabilen riskleri alırken kalıcı dolgularda ise ömür boyunca sorun yaşanabilmektedir.

Yüz yağı kullanmak

Zararlı listelerin başında gelen maddelerden biri de yüz yağları olabilmektedir.  Çünkü günümüzde birçok insan yüz yağlarını severek kullanıyor ancak Dr. Campbell tam tersini vurguluyor. Aknenin, yağ bakımından zengin ortamlarda büyümeyi sevdiğini vurgulayan Dr. Campbell, ergenlik dönemlerde hormonların ciltteki yağ üretimini tetiklediğini ve bunun da akne oluşumuna sebep olan bakterilerin aşırı büyümesi için mükemmel bir ortam yarattığını dile getirdi.  Bu sebepten bir yetişkin olarak yağ bazlı makyaj temizleyicilerinden ve nemlendiricilerden uzak durulmalı ve gençleri de bu konularda uyarmalıyız.

Başa dön tuşu