Sağlık

COVİD-19 salgınında yeni dönem

Yaz aylarına girerken son kalan maske yasağının da kalkması ardından bir süre sonra vakalar yeniden baş göstermeye başladı.

Covid-19 salgınında hızla artan vakalar ve ölümler sebebiyle uzmanlar bir an önce kapalı ve toplu ortamlarda, aynı zamanda toplu taşıma araçlarında bir an önce maske zorunluluğunun getirilmesi gerektiğini söylüyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, bulaşmayı engelleyen en önemli koruyu etkenin maske olduğuna dikkat çekerek, “Herkesin az veya çok antikoru oluşmuş durumda. Aşılanan ve hastalığı geçiren kişilerin yeniden enfekte olmamaları için en önemli koruyucu maske takılması. Bu nedenle kapalı alanlarda maskeye geçilmesi gerektiğini söylüyoruz. Asıl endişemiz sonbaharda yeni dalganın gelmesi. İşte o zaman işler değişir. Bu nedenle şimdiden risk grubundakiler öncelikle aşılansın. Vatandaşlımıza söyleyeceğim tek şey, takın artık şu maskeyi, inat etmeyin. Bize gelen tüm hastalar son aşısının üzerinden altı ay geçmiş kişiler. Vaka sayıları 10 binlerle ifade edilirken, maskenin isteğe bağlı takılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sonbaharla hastanelerin yükü artarsa daha sıkı tedbirler alınması gerekecektir.” uyarısında bulundu.

YENİDEN MASKE ZORUNLULUĞU GELEBİLİR

Ege Üniversitesi’nden çocuk enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl de Prof. Dr. İftihar Köksalla benzer fikirde olduğunu “Vaka sayısının 40 kat arttığı belirtiliyor. Oysa haziran başında vaka sayısı günlük 1000’in altındaydı. Bizim asıl sıkıntımız kapalı yerlerde, toplu ve şehirlerarası ulaşımda maske yasağının kaldırılmasıdır. Maske zorunluluğu sadece hastanelerde var deniyor ancak vatandaş hastanelerde de maske takmıyor. Günlük vaka binin altına indiğinde kapalı alanda toplu ulaşımda maske zorunluluğunun kalkması artışı tetikledi. Konsere, mitinge katılırken maske takılması çok önemli. ‘İsteyen taksın’ demek doğru değil çünkü bir kişinin, tek başına maske takması yeterli koruyuculuk sağlamıyor. Kapalı alanda böylesi bir vaka artışı varken maske konusu kişilerin kendi insiyatifine bırakılacak bir konu olamaz. Vaka artışını önleyemeyiz. Şu an için aşı kadar hatta gençler açısından daha da önemlisi maske kullanımı.” sözleriyle belirtiyor.

BİR KİŞİ 19 KİŞİYE HASTALIK BULAŞTIRIYOR

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ersin Akpınar da, “Bir kişi yaklaşık 19 kişiye hastalığı bulaştırabiliyor. Şimdiye kadar görülen en bulaşıcı varyant. Toplu alanlardan başlamak kaydı ile maske kullanım zorunluluğunun getirilmesi gerekiyor.” şeklindeki benzer ifadeleri kullanıyor.

Başa dön tuşu