Teknoloji

Çin Ay’a keşif aracı yollamaya hazırlanıyor

 

Çin Ay’ın güney kutbunda keşif faaliyeti yürütmeyi amaçladığı Çang’ı 7 uzay görevine, yüzeyde sürekli iniş ve kalkış gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmış olarak, adeta kanguru gibi sıçrayan bir keşif aracı göndermeyi planladığını aktardı.

Bir Çin gazetesinin yazdığı haberine göre, keşif aracının, Ay kraterlerinin sürekli karanlıkta kalan bölgelerine inerek yeniden geri gelebilecek özellikte olması düşünülüyor.

Gazete, Çin Ulusal Uzay İdaresinden (CNSA) öğrenmiş olduğu bilgilere göre, türünün ilk örneği olarak geliştirilecek olan araç, Ay yüzeyinde sürekli inip ve kalkarak adeta bir kanguru gibi sıçrayarak yapacağı uçuşlar sayesinde tekerlekli yüzey araçlarına kıyasla çok daha geniş bir yüzeyde keşif yapabilme imkanına sahip olacak.

güneş enerjisi ile şarj olacak

Bu araç güneş enerjisi ile çalışabilecek, Ay’ın güneş gören bölgelerinde kendini şarj ettikten sonra karanlık bölgelere giderek keşif yapabilecek. Kraterlerin karanlık kısmında bir insanın yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilecek olan su ve minerallerin buz şeklinde olabileceği düşünülüyor.

Gazete henüz tasarımı tam olarak bitmemiş olan bu aracın bir fotoğrafını paylaştı.

Başa dön tuşu