Teknoloji

Casus yazılım Pegasus görüntüleri ortaya çıktı

Hükümetlerin telefon takibi için kullandığı bilinen Pegasus isimli casus yazılımın ekran görüntüleri ilk kez ortaya çıktı. Bu casus program sayesinde SMS, WhatsApp dahil bütün iletişime erişim sağlayabiliyordu. Ancak istihbarat servislerinin kullandığı bu programın görüntülerine bir türlü ulaşılamıyordu.

İsrailli NSO Group’a ait hükümetler tarafından muhalifleri dinlemek için kullanılan casus yazılım programı Pegasus’un ekran görüntüleri ilk kez basın kanallarına sızdı.

İsrail’de yayımlanan Haaretz adlı gazete özellikle iPhone’ları hacklemek için geliştirilen bir programın ekran görüntülerine ulaşmayı başardı. Geçen yıl Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu 15 bağımsız kuruluş tarafından ortaya çıkartılan bilgiler 2021 yılına damgasını vuran olaylardan biri olmuştu. NSO Group’ın İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerinin de aralarında bulunduğu birçok ülkeye bu programı pazarlayıp sonrasında satışını yaptığı ortaya çıkmıştı.

HÜKÜMETLER KULLANIYORDU

Pegasus programı hükümetler tarafından muhalifleri ve gazetecileri izlemek için kullanılıyordu. Buna rağmen programın arayüz görüntülerine bir türlü erişim sağlanamamıştı.

Casus Program Pegasus telefon görüşmelerini dinleme, mesajlaşmaları okuma, mikrofonu ve kamerayı uzaktan etkinleştirme ve coğrafi konum tespiti gibi özellikleri içermekte. Program akıllı telefonlara SMS, WhatsApp ve iMessage gibi kanallar aracılığı ile ulaşım sağlıyor. Citizen Lab, İspanya hükümetinin 60 kişiden fazla Katalan siyasetçinin ve düşünce önderlerinin dinlettiğini tespit etmişti. Skandalın ortaya çıkmasının ardından NSO Group’un CEO’su istifa etmişti. Casus program Pegasus’un ekran görüntüleri ilk kez basın kanallarına sızdı.

Başa dön tuşu