Sağlık

Bunun eksikliğinde cinsel isteksizlik meydana geliyor

Cinsellik, özellikle evli bireyler için oldukça önemli bir konudur. Bu durumdan ortaya çıkan eksiklik her iki tarafta da görülüyorsa sonucunda ilişkiler zarar görebilmektedir, tek taraflı cinsel isteksizlik olması durumunda da ilişkiler zedelenebilir. Uzman isimlerden yapılan açıklamalarına göre, cinsel isteksizliğe neden olabilecek birçok sebep ortaya atılabilmektedir.

Sağlıklı bir cinsel hayat, sağlıklı bir evliliği de büyük oranda beraberinde getirmektedir. Alanında uzman kişiler, D vitamininin iyi bir cinsel yaşam için oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Eğer D vitamini eksikliğiniz varsa, cinsel hayat konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

D vitamini güneş ışığına tepki olarak doğal bir şekilde üretilmektedir. Ancak bazı besinler yoluyla da alınabilmektedir. Bireye güçlü bir kemik yapısı ve bağışıklık sistemi kazandıran D vitamini aynı zamanda diyabeti de düzene sokmaktadır.

Her iki cinste de isteksizlik

Mayo Clinic’tn gelen açıklamalara göre, D vitamini eksikliğiniz mevcutsa, iktidarsızlık, cinsel arzuda azalma ve orgazm işlevi gibi problemler meydana gelmektedir.

Kadınlarda görülen eksiklik daha etkili

Kadınlarda görülen D vitamini eksikliği, cinsel isteksizlikte daha fazla risk altında olmanıza sebebiyet verebilir. Bu durum erkeklerde yol açtığı sebepler ise, D vitamini eksikliği yaşayan erkeklerin, cinsel yaşamlarını etkileyecek daha düşük testosteron seviyelerine sahip olma olasılığı daha yüksek ihtimale sahiptir. Cinsel ilişki uzmanları, doktor muayenesinden geçtikten sonra takviye almanın cinsel isteğinizi ve genel memnuniyetinizi artırmaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

D vitamini insan sağlığı ve vücudu için vazgeçilmez vitaminlerin en başında yer almaktadır. D vitamini eksikliğinde birçok ciddi probleme yol açabilir. Uzman isimler vücut tarafından sentezlenebilmesinden dolayı D vitamini kaynağının gıdalar olduğunu aktardı.

İçerisinde D vitamini bulunan besinler

Süt ve süt ürünleri

Tereyağı

Balık yağı

Somon

Uskumru

İstiridye

Yonca

Maydanoz

Mantar

Karaciğer

Yulaf

Yumurta sarısı

Tatlı patates

Başa dön tuşu