Teknoloji

Bunları okuduğunuzda kablosuz kulaklıkları hayatınızdan çıkaracaksınız!

Gelişen teknoloji sayesinde telefonla konuşurken veya müzik dinlerken kullandığımız kablolu kulaklıkların yerini artık kablosuz kulaklıklar almaya başladı. Günümüzde neredeyse herkesin hayatında olan bluetooth kulaklıkların bu yönlerini duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Uzmanlar bu tarz kulaklıklar için çok önemli açıklamalarda bulundu.

Müzik dinlerken veya telefonla konuşurken kulağımızdan düşürmediğimiz, hayatımızı kolaylaştıran bluetooth kulaklıklar oldukça kullanışlı ve pratik bir teknolojik alet olarak hayatımızda bir anda yer edinmeye başladı. Ancak faydalarının yanında bu tür kablosuz cihazların aslında oldukça zararlı olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar son dönemlerde sıkça kullanıma geçen kablosuz bluetooth kulaklıkları kullananların dikkat düzeylerinde azalış yaşandığı, çevresindekilere karşı duyarlılığı azaltması ve bunun yanında fiziksel olarak zararların da oluşabileceğini söylüyor.

KBB Uzm. Opr. Dr. Selami Yavuz, kablosuz kulakların genellikle gençleri sosyal iletişim ve sosyal gelişim konularında olumsuz yönde etkileyebileceğini ve kulaklıkların uzun süre kullanımında duyma sorununun oluşabileceğini aktardı.

Kötü uyarı geldi!

Uzun süreli kullanımlar ile hayatımızda yer edinen kablosuz kulaklıklardaki tehlikeyi vurgulayan Opr. Dr. Selami Yavuz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bluetooth kulaklıklar son dönemde bilhassa gençler tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılan bir parça haline gelmiş durumda. Daha önceden bilindiği üzere kablolu kulaklıklar daha fazla kullanılıyordu. Ancak kablosuz kulaklıkların hayatımıza girmesi ile birlikte kablolu kulaklıkların hareketlerimizi sınırlandırmasından dolayı özellikle de gençlerin en çok kullandığı parça haline geldi. Bu kulaklıklar bluetooth sistemiyle çalışmakta. Bluetooth aslında radyo frekans radyasyonun kendisidir.”

Opr. Dr. Selami Yavuz açıklamasının devamında:

“Bilhassa bilişim alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler ile birlikte hem telefona hem de bilgisayara bağlı kulaklıkların olması gençlerin bu konuya çok daha hızlı adapte olmasını sağlıyor. Bence bu mevzu sıkıntılı bir durumdur. Sosyal iletişim ve sosyal gelişim anlamında bilhassa gençlerin hayatında sorunlar meydana getireceğini düşünüyorum. Özellikle küçük yaştaki çocukların bilgisayarın ve telefonun başından kalkmadığını, bunun yanında kulaklık kullandığını da biliyoruz. Bu mevzunun da insan ilişki acısından sıkıntılı durumları ortaya koyacağını ön görüyorum.” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu