Sağlık

Bu besinler midenizi alev gibi yakıyor, bilseniz yanından bile geçmezsiniz!

Gün içerisinde birçok besini bilinçsizce tüketerek sonrasında bazı rahatsızlıkları yaşıyoruz. Bunların en başında da mide yanması geliyor.

Yüksek yağ içeren ve asitli yiyecekler mide yanmasına sebep olmaktadır. Mide ekşimesini etkileyen iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri özofagus sfinkterini yemek borusu ve mide arasında bir bariyer görevi gören kası gevşetebilir. Bu durumda mide asidi yükselerek yemek borusuna kadar çıkarak yanmaya sebep olur. İkincisi ise yüksek yağlı besinler kolesistokinin (CCK) hormonunun salınmasını uyararak alt özofagus sfinkterini gevşetebilir ve bu da reflüye sebebiyet verebilir.

Bunların yanında bazı besinler de mide yanmasını oldukça tetiklemektedir. Bu besinleri tüketirken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Nane

Nane tüketmek mide yanmasına sebep olur, tanısını doğrulayan birçok delil bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmada nane tüketiminin reflüye etkisi araştırıldı ve yüksek tüketimin reflüyü tetiklemiş olduğu kanıtlandı. Fakat diğerlerinden farklı olarak alt özofagus sfinkterini gevşetmediğini bunun yerien yemek borusunu tahriş ettiği düşünülüyor.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlar genellikle sindirim hızını yavaşlatabilecek kapsaisin isimli bir bileşiği içermektedirler. Bu bileşik sindirimi yavaşlatarak yiyeceklerin midede daha uzun süre boyunca kalmasına yol açar. Bu durum da mide yanması için oldukça büyük bir tehdit içermektedir. Baharatlı yiyecekler iltihaplı bir yemek borusunu daha fazla tahriş edebilir ve mide yanmasını oldukça yüksek bir ihtimalle ortya çıkarabilmektedir.

Soğan

Bilhassa soğanın çiği olarak tüketimi mide yanmasını çok fazla artırmaktadır. Diğer besinler gibi soğan da asit içeriğinden dolayı; reflü ve mide ekşimesi belirtilerine sebep olabilecek alt özofagus sfinkterini gevşetebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca soğan geğirmeye sebep olan zengin bir fermente lif kaynağına sahip bir besindir. Geğirmek asit reflü belirtilerini artırabilir.

 

Başa dön tuşu